Вівторок, 31.03.2020, 17:29

«  Листопад 2019  »

Головна » 2019 » Листопад » 20 » Дарунок ціною в життя…
Дарунок ціною в життя…

Пам’ять — нескінченна книга, в якій записано все: і життя людини, і життя країни. Багато сторінок нашої держави написано криваво-чорним кольором.  Жахливим періодом у житті українців став Голодомор 1932-1933, 1946-1947 рр. Це було не стихійне лихо, а зумисно підготовлений голодомор. Влада забрала у людей все. До останнього колоска, до останньої зернини. Це був розбій, свідомо спрямований на фізичне винищення селян-українців. Моторошно подумати, але навесні 1933 року, коли настав пік голоду, на Україні щодня вмирало голодною смертю 25 тис. чоловік, щогодини — 1 тисяча, щохвилини — 17. Голод забрав протягом років, за різними підрахунками, від 7 до 10 мільйонів людських життів.

Не оминула ця жахлива подія і наш край. Хоч у нашій місцевості люди не так потерпали від голоду, як у Східних областях, але все одно було досить скрутно, особливо в місті. Часто міські жителі приходили  в село вимінювати речі на на будь-які продукти.

Хочемо поділитися з вами розповіддю Ткачук Валентини Леонідівни, читачки нашої бібліотеки, яку переповіла їй  прабабуся Ільчук Віра Олександрівна (в дівоцтві Степчук) про ті страшні часи Голодомору.   Віра Олександрівна народилася в 1910 році в  селі Старий Берестовець у багатодітній родині. У віці 10 років залишилася сиротою: батьки померли від тифу. Маленьку Віру забрала на виховання тітка у село Підлужне Костопільського району, а старші брати пішли у найми. В цьому ж селі Віра Олександрівна знайшла свою долю – свого чоловіка Ільчука Григорія Трохимовича. Подружжя мало 3 дітей – дві дочки і сина, які довелося виховувати Вірі Олександрівні самотужки, оскільки він був висланий до Челябинська на роботи. Але вже у 50-х рр. повернувся додому.

Все своє життя Віра Олександрівна берегла у себе в домі вишитий рушник, який прикрашав ікону Божої Матері. Ним вона дуже дорожила. Він передавався з покоління в покоління і сягає в далекі повоєнні роки.

Було це давно, коли третя хвиля голоду вкотре накрила Україну (мова йде про 1946-1947 рр.).  Одного разу в сім’ю Ільчуків зайшла жінка. На вигляд вона була виснажена і змарніла, стиха попросила їсти. Бабуся витягла окраєць хліба з висівок і налила молока. Вона їла тихо і мало, час від часу свій погляд зупиняла на мисці з висівками, які стояли на лаві. Втамувавши голод, жінка стиха попросила всипати їй висівок, щоб напекти дітям хліба.  В знак подяки жінка витягла вишитий рушник, але бабуся відмовилася його брати. Їй стало невимовно жаль бідолашну, вона чим могла, тим і поділилася з жінкою.

А коли вранці вийшла в сіни, на столі лежав виший рушник, як велика подяка за врятоване чиєсь життя. Віра Олександрівна навіть не встигла розпитати, як звали ту жінку. І ось уже багато років поспіль подарований рушник є оберегом нащадків Віри Олександрівни - сім’ї Ткачуків, які свято шанують пам’ять про ті страшні часи, свідками яких стали бабуся та дідусь, знайомі та рідні.

Нещодавно правнучка Валентина Леонідівна відтворила старовинний рушник своєї прабабусі на новому полотні, щоб він ще довго був оберегом і нагадував нащадкам про ті страшні часи Голодомору. В доробку Валентини Леонідівни не лише цей рушник, адже вона є майстринею мистецтва української вишивки. Серед її робіт багато вишитих ікон, рушників, картин, серветок, сорочок та ін.

У читальному залі Костопільської районної бібліотеки оформлена виставка-інсталяція «Історія Голодомору в українських оберегах», де відвідувачі можуть побачити старовинну ікону Божої Матері, яку прикрашає той самий рушник, ціною якого було врятоване не одне життя…

Переглядів: 51 | Додав: kst | Рейтинг: 0.0/0
Ім`я *: