Понеділок, 08.03.2021, 10:57
Вітаю Вас Гість | RSS

Костопільська ЦСПШБ

Меню сайту
Календар
«  Березень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Архів записів
Наше опитування
Як часто ви відвідуєте нашу бібліотеку?
Всього відповідей: 139
Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

Визначний історик України

(рекомендаційний список літератури)

М.С.Грушевський - це визначний історик і патріот свого народу, який створив перше найбільш повне дослідження з історії України від найдавніших часів до другої половини ХУІІ ст.

М.С.Грушевський як політик пройшов шлях від засновника національно-демократичної партії Галичини і Товариства українських поступовців у Києві до творця засад української незалежної держави. Він був головою Центральної Ради» а згодом визнав Радянську владу на Україні. Його соціально-політичні погляди змінювались, але любов по свого народу і до історичної істини для нього завжди були вищим мірилом в науковій творчості і політичній діяльності.Однак, поряд з об'єктивними оцінками творчості, вчений зазнав чимало несправедливих звинувачень. На жаль сталося так, що політична біографія М.С.Грушевського на довгі роки перекреслила його наукові здобутки. Ще донедавна він належав до заборонених авторів. Нині відкритий доступ до його творчої спадщини, яка має величезне наукове і громадсько-політичне значення, є культурним надбанням українського народу.

Переосмислення минулого повертають нашій історії забуті, а іноді й викреслені з її сторінок дорогі імена вчених, державних діячів, письменників. До таких постатей належить М.С.Грушевський.

Михайло Сергійович Грушевський народився 17 вересня (за ст. стилем) 1866 року у Холмі (нині - Польща) в сім"ї вчителя. Потім сім"я переїхала в Ставрополь, згодом на Кавказ. Захоплення історією почалося після зарахування М.С.Грушевського до Тифліської гімназії у 1880 р. Тут він багато читав, ознайомився з творами М.І.Костомарова, П.О.Куліша, М.О.Максимовича, А.Л.Метлинського та інших відомих істориків, фольклористів, етнографів. Велику роль у визначенні подальшої творчої долі М.С.Грушевського відіграв журнал "Киевская старина", який він називав своєю справжньою школою. Прагнення до більш глибокого вивчення історії українського народу привело його в 1886 році до Київського університету. На третьому курсі Михайло Грушевський береться за дослідження Київської землі (від часів Ярослава Мудрого до кінця ХІУ ст.), яке завершив у 1890 році. По закінченню університету йому запропонували місце стипендіата на кафедрі російської історії. Протягом чотирьох років М.С.Грушевський готував працю "Барське староство", яку незважаючи на певні труднощі з пошуками документальних матеріалів, успішно захистив у травні 1894 року, як магістерську дисертацію. З цього року почався новий етап у житті 27-річного вченого. За рекомендацією професора В.Б.Антоновича він очолює кафедру всесвітньої історії у Львівському університеті. Відтоді, протягом 19 років, діяльність М.С.Грушевського пов"язана з Львівським університетом, науковим і суспільно-політичним життям Галичини. Першим і основним завданням історика стала підготовка та читання курсів університетських лекцій з історії України, які з часом лягли в основу багототомної монументальної праці "Історія Украіни-Руси". Іншим важливим напрямом його діяльності стала робота в Науковому товаристві ім. Т.Г.Шевченка. Це був період інтенсивної наукової і організаторської діяльності М.С.Грушевського. Як голова Наукового товариства ім. Т.Г.Шевченка, він постійно піклувався про підготовку плеяди молодих, талановитих вчених, які зробили значний внесок у розвиток українознавчих досліджень. Серед своїх учнів і послідовників М.С.Грушевський називає О.Терлецького, Д„Коренця, М.Корлубу, С.Томашівського, С.Рудницького, І,Крипиякевича та інших.

У 1903 році М.С.Грушевський одержав запрошення від Вільної російської школи в Парижі для читання курсу лекцій з історії України. На основі прочитаних лекцій вчений підготував і 1904 року видав російською мовою "Очерк истории украинского народа". Однак вчений не задовольнився лише цим варіантом. Захопившись українським і світовим мистецтвом, він готує до видання "Ілюстровану історію України", яка вийшла 1911 року.
Перше десятиріччя XX ст. внесло корективи в творче життя М.С.Грушевського. В ці роки чітко визначились і його політичні погляди. М.С.Грушевський гостро реагував на негативне ставлення царизму до всього національного. Під час першої російської революції 1905-1907 рр. М.С.Грушевський виступив з теорією національно-територіальної автономії. Після переїзду до Києва (1908р.) він увійшов до Товариства українських поступовців. У роки першої світової війни був заарештований і висланий до Симбірська. Лише завдяки клопотанню з боку Російської академії наук, він повернувся до Москви. Це дало змогу Грушевському знову зайнятися науковою роботою. Лютнева революція 1917 року дала волю Грушевському. Він повертається до Києва, де вирувало політичне життя. 7 березня 1917 року у Києві представники різних партій утворюють українську Центральну Раду, яка ставила своєю метою добитись широкої автономії України в Російській Федеративній республіці.

М.С.Грушевського обрано головою Центральної Ради і першим президентом Української Народної республіки (МНР).

Очолювана ним Центральна Рада стала на шлях відкритої боротьби проти Радянської впади. Після перемоги революційних сил на Україні, краху німецької окупації Михайло Грушевський на початку 1919 року виїхав за кордон і поринув виключно у наукову роботу. Перебуваючи в Празі, Берліні, Женеві, Парижі та інших містах, Грушевський підготував і опублікував ряд наукових праць, в т.ч. "З історії релігійної думки на Україні", "Початий громадянства", "З починів українського соціалістичного руху. Михайло Драгоманов і женевський соціалістичний гурток" та ін. За кордоном вчений організував також видання науково-політичних журналів та здійснював їх редагування. Тоді ж Грушевський зайнявся літературознавчими дослідженнями. Перебуваючи в еміграції М.С.Грушевський не поривав зв"язків з Україною, переписувався з діячами культури і науки, уважно стежив за подіями суспільно-політичного життя на Батьківщині. Поступово у нього визрівають думки про повернення. В березні 1924 року сім"я Грушевського повернулася до Києва. Як визнаний лідер історичної науки М.С.Грушевський в 1924 році обираються академіком Всеукраїнської Академії наук, в 1929 році - дійсним членом Академії наук СРСР. Однак невдовзі ситуація змінилася. Лабети сталінщини не обминули і М.С.Грушевського. Навколо нього виникла атмосфера недовіри, а то й ворожнечі. Утворилась опозиція із числа політичних діячів та вчених, яка розгорнула проти нього систематичне цькування. В березні 1931 року М.С.Грушевський змушений був залишити Київ і переїхати до Москви. Тут його заарештували за участь у, так званому, Українському національному центрі, але через деякий час звільнили. Незважаючи на вік і стан здоров"я (він практично втратив зір), М.С.Грушевський продовжує багато працювати: відвідує архіви та бібліотеки Москви, займається літературознавчого роботою. Він мав багато наукових задумів. Та все пережите дало знати про себе. 25 листопада 1934 року під час відпочинку та лікування у Кисловодську, М.С.Грушевський помер. Газета "Правда" відгукнулася на його смерть некрологом, де його було названо одним з "найвидатніших буржуазних істориків України". Ця спокійна оцінка вплинула на керівні кола України. Була створена урядова комісія з організації похорон, вирішення питання матеріального забезпечення сім"ї та збереження рукописної спадщини вченого. Проте незабаром репресії звалилися й на сім"ю Грушевських. Були засуджені і загинули дочка Катерина та брат Олександр.

За своє життя Михайло Сергійович Грушевський здійснив великі наукові дослідження, опублікував близько двох тисяч наукових і науково-популярних праць, публіцистичних статей. Порівняно з попередниками М.Грушевський зробив вагомий внесок у вивчення багатьох проблем різних періодів історії України. Перу М.Грушевського належать унікальна пам'ятка слов'янської культури, багатотомна "Історія Украіни-Руси"(1898-1836), праці "Історія українського народу" (1904). "Київська Русь" (І9ІІ), "Ілюстрована історія України"(І911), "Історія української козаччини" (І9ІЗ-І9І4), "Середні віки Європи" (1919)# "Початки громадянства" (1921), "З історії релігійної думки на Україні" (1925) та багато інших.

Перший Міжнародний конгрес україністів, який відбувся у вересні 1990 року, прийняв рішення про відзначення 125-рІччя від дня народження Михайла Грушевського. У зв"язку з цим Український фонд культури, Академія наук УРСР, Спілка письменників України і Київський державний університет їм. Т.Г.Шевченка створили республіканський комітет по увічненню пам"яті Михайла Грушевського.

Сприяючи відродженню української культури, історії бібліотеки області в першу чергу повинні придбати твори М.С.Грушевського для поповнення фондів, зокрема передплатити одинадцятитомне видання "Історія Украіни-Руси". Для читачів буде цінною кожна журнальна чи газетна стаття про життя і діяльність М.С.Грушевського.

Книги:

Грушевський М.  Твори: У 50 - и т./ М. Грушевський. - Львів: Світ, 2002 -т.1: Серія " Суспільно - політичні твори (1894 - 1907 )". - 2002. - 592 с.

Грушевський М.  Твори: У 50 - и т./ М. Грушевський. - Львів: Світ, 2002 - т.2: Серія " Суспільно - політичні твори (1907 - 1914 )" . - 2005. - 704 с.

Грушевський М.  Твори: У 50 - и т./ М. Грушевський. - Львів: Світ, 2002 - т.3: Суспільно - політичні твори (1907-березень 1917) . - 2005. - 792 с.

Грушевський М. Твори: У 50 - и т./ М. Грушевський. - Львів: Світ, 2002 - т.4 кн . 1: Серія "Суспільно - політичні твори (доба Української Центральної Ради березень 1917 - квітень 1918)". - 2007. - 432 с.

Грушевський М. Твори: У 50 - и т./ М. Грушевський. - Львів: Світ, 2002 - т.5: Серія"Історичні студії та розвідки" (1888-1896). - 2003. - 592 с.

Грушевський М. Твори: У 50 - и т./ М. Грушевський. - Львів: Світ, 2002 - т.6: Серія " Суспільно - політичні твори (1895- 1900)". - 2004. - 696 с.

Грушевський М. Твори: У 50 - и т./ М. Грушевський. - Львів: Світ, 2002 - т.7: Серія " Історичні студії та розвідки" (1900-1906) . - 2005. - 792 с.

Грушевський М. Твори: У 50 - и т./ М. Грушевський. - Львів: Світ, 2002 - т. 8: Серія " Історичні студії та розвідки" (1906 -1916). - 2007. - 776 с.

Грушевський М. Твори: У 50 - и т./ М. Грушевський. - Львів: Світ, 2002 - Т . 9: Серія " Історичні студії та розвідки" (1917-1923. - 2009. - 592 с.

Грушевський М. С. Ілюстрована історія України: з дод. та допов./ М. С.Грушевський; уклад. Й. Й. Брояк, В. Ф. Верстюк. - Донецьк: Бао, 2008. - 736 с.

Грушевський М. Твори: У 50 - и т./ М. Грушевський. - Львів: Світ, 2002 - Т . 11: Серія " Літературно - критичні та художні твори" ,  літературно - критичні праці (1883 -1886).

Грушевський М. Твори: У 50 - и т./ М. Грушевський. - Львів: Світ, 2002 -Т . 12: Серія " Літературно - критичні та художні твори" , поезія (1882 - 1903), проза , драматичні твори , переклади ( 1883 - 1886)    . - 2008. - 784 с.

Грушевський М. Твори: У 50 - и т./ М. Грушевський. - Львів: Світ, 2002 - Т . 13: Серія " Літературно - критичні та художні твори " (1887 - 1924. - 2012. - 592 с.1931) , " По світу". - 2008. - 784 с.

Грушевський М. Твори: У 50 - и т./ М. Грушевський. - Львів: Світ, 2002 - Т . 14: Серія "Рецензії та огляди"(1888 - 1897). - 2008. - 432 с.         

Грушевський М. Твори: У 50 - и т./ М. Грушевський. - Львів: Світ, 2002 - Т . 15: Серія " Рецензії та огляди "(1898 - 1904 ). - 2012. - 576 с.

Грушевський М. Твори: У 50 - и т./ М. Грушевський. - Львів: Світ, 2002 - Т . 16: Серія " Рецензії та огляди "(1905 - 1913 ). - 2012. - 272 с.

Грушевський М. С. Історія України з ілюстраціями і доповненнями/ М . С . Грушевський. - Донецк: БАО, 2010. - 2010 с.

Грушевський М.  Твори: у 50  т./ М. Грушевський. - Львів: Світ, 2002 - Т . 23: Серія " Монографічні історичні праці ": упоряд . М . Капраль , А . Фелонюк. - 2014. - 632 с.

Грушевський М. С. Історія України з ілюстраціями і доповненнями/ М . С . Грушевський. - Донецк: БАО, 2010. - 2010 с.

 Публікації на сторінках періодичних видань:

Бурлака Г.

Співпраця Михайла Грушевського та Осипа Маковея в перші роки видання " Літературно - наукового вістника " ( з додатком вибраних листів О. Маковея до М. Грушевського )/ Г. Бурлака //Слово і час: Науковий журнал інституту літератури ім. Тараса Шевченка НАН України та національної спілки письменників України.. - Киiв, 2004. - №5. -  С. 58 - 75.

Меншій А .

У становленні і без ідеалізації : М . Грушевський у романі Ю . Хорунжого " Вірую "/ А . Меншій //Слово і час: Науковий журнал інституту літератури ім. Тараса Шевченка НАН України та національної спілки письменників України.. - Киiв, 2004. - №11. -  С. 81 - 89.

Пиріг Р.

Заручник мінливої доби : [ Про М. Грушевського]/ Р. Пиріг; Г. Долженко; М. Ярчук //Урядовий кур"єр: Газета центральних органів виконавчої влади України. - Киiв, 2004. - N228. -  С. 6

Стативка Б.

Великий українець на  Арбаті :[ Про кн. Мельниченка В. " М. Грушевський : " Я  оснувався  в Москві , Арбат 55 "]/ Б. Стативка //Культура і життя: Українська щотижнева газета. - Киiв, 2005. - N6-8  /2берез./. -  С. 2

Ткаченко І.

Видавнича діяльність М.С. Грушевського в Київі ( 1907- 1914 ) у документах Київського Тимчасового комітету у справах друку / І. Ткаченко //Бібліотечний вісник  : науково-теоретичний та практичний. - Киiв, 2005. - №2. -  С. 39-42

Наш перший президент - Михайло Грушевський //Україна: Громадсько-політичний , літературно-художній часопис. - Киiв, 2005. - №8/9. -  С. 11 - 14

Скрипник В.

"Сестринівку любив я не  звичайно ... " : [ Відновлення будинку у селі Сестринівка на Вінниччині , де не раз бував Михайло Грушевський ]/ В. Скрипник //Голос України: газета Верховної Ради України. - Киiв, 2005. - N210/5 листоп./. -  С. 9

Плохій С.

Михайло Грушевський англійською мовою : [ Про кн. дев"ятого тому  десятитомної " Історії України-Руси " М.Грушевського ]/ С. Плохій //Культура і життя: Українська щотижнева газета. - Киiв, 2006. - N3/4 /25січ./. -  С. 7

Франко З.

Михайло Грушевський та Іван Франко / З. Франко //Культура і життя. - Киiв, 2006. - №25/21 черв./. -  С. 2

Заповіт Президента :[Уривки з кн. М. Остаповича та О. Білозерського " Президент.Життя і діяльність Михайла Грушевського] //Культура і життя. - Киiв, 2006. - №40. -  С. 1

Мороз Ю.

У Казані урочисто відкрито меморіальну дошку Михайлу Грушевському з нагоди 140-річчя від дня народження/ Ю. Мороз //Політика і час: Суспільно - політичний журнал. - Київ: "Літопис ХХ ", 2006. - №10. -  С. 51 - 52

Тут жив перший Президент України: [Про Історико-меморіальний музей Михайла Грушевського] //Культура і життя. - Киiв, 2006. - №47/48. -  С. 1

Титаренко Л.

Родове коріння Грушевського/ Л. Титаренко //Голос України: газета Верховної Ради України. - Киiв, 2008. - N10/19 січ./. -  С. 3

Бурлака Г.

Літературно-критична спадщина Михайла Грушевського : джерелознавчі знахідки/ Г. Бурлака //Слово і час: Науковий журнал інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України та національної спілки письменників України. - Київ: "Фенікс", 2008. - N6. -  С. 77 - 82

Тельвак В.В.

Життєвий і творчий шлях М.С.Грушевського в ювілейних оцінках 1926 р./ В. В. Тельвак //Український історичний журнал: науковий. - Киiв, 2008. - № 6. -  С. 111 - 125

Бурлака Г.

Роль Кониського в переїзді М. Грушевського до Львова/ Г. Бурлака //Слово і час: науковий журнал інституту літератури ім. Тараса Шевченка НАН України та національної спілки письменників України.. - Киiв, 2011. - №11. -  С. 80-83

Бурлака Г.

Історична тематика в літературній творчості Михайла Грушевського/ Г. Бурлака //Дивослово: науково-методичний. - Киiв, 2011. - №12. -  С. 51 - 54

Бібліографія в житті та діяльності першого президента України М. С. Грушевського //Шкільна бібліотека: загальнодержавний для шкільних бібліотекарів. - Киiв, 2013. - №5/6. -  С. 66-67

Белецкий А.

Академик М. Грушевский. Історія української літератури, т.VI, ч. 1-2, стор. 970/ А. Белецкий; В. Саєнко; О. Брайко //Слово і час: науковий журнал інституту літератури ім. Тараса Шевченка НАН України та національної спілки письменників України.. - Киiв, 2013. - №11. -  С. 15-18

Бурлака Г.

Подорож на Ай-Петрі: у пошуках автора/ Г. Бурлака //Слово і час: науковий журнал інституту літератури ім. Тараса Шевченка НАН України та національної спілки письменників України.. - Киiв, 2014. - №1. -  С. 80-89

Бурлака Г.

Невідомий спогад про Михайла Грушевського/ Г. Бурлака //Слово і час: науковий журнал інституту літератури ім. Тараса Шевченка НАН України та національної спілки письменників України.. - Киiв, 2014. - №8. -  С. 107-112

Шурин В.

Скарби для потомків : [музей-садиба першого президента УНР Михайла Грушевського]/ В. Шурин //Жінка: Журнал для всієї родини. - Киiв, 2014. - N8. -  С. 3

Михайло Грушевський: хто він? : літературна гра //Шкільна бібліотека: загальнодержавний для шкільних бібліотекарів. - Киiв, 2014. - №11. -  С. 29

Пелешенко Ю.

Болгарський вплив на українську літературу в добу пізнього Середньовіччя (друга половина XIV - перша половина XVI ст.)/ Ю. Пелешенко //Слово і час: науковий журнал інституту літератури ім. Тараса Шевченка НАН України та національної спілки письменників України.. - Киiв, 2014. - №11. -  С. 25-32

                                                      Укладач А. Кривошия

 

Пошук


Для користувачів
в бібліотеці діє зона Wi-FiЩо таке віртуальна довідка?

Корисні посиланняСайт Звіздівської публічно-шкільної бібліотеки

Блог Мащанської публічно-шкільної бібліотеки

Блог Мирненської публічно-шкільної бібліотеки

Copyright MyCorp © 2021
Створити безкоштовний сайт на uCoz