Вівторок, 13.04.2021, 14:29
Вітаю Вас Гість | RSS

Костопільська ЦСПШБ

Меню сайту
Календар
«  Квітень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Архів записів
Наше опитування
Як часто ви відвідуєте нашу бібліотеку?
Всього відповідей: 139
Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

Василь Симоненко

Біографія

Творча спадщина

Книги про поета

Публікації на шпальтах періодичних видань

На книжковій полиці

 

«Витязь молодої української літератури»

(до 80-річчя від дня народження Василя Симоненка)

Василь Симоненко – одне з найбільш значущих, надзвичайно притягальних імен української поезії періоду так званих шістдесятників. Одне з тих імен, що стало синонімом слів Правда, Поет, Патріот. Пристрасно висповідана ним свята синівська любов до матері України, незборимий протестний дух проти тиранії і фальші будь-яких проявів і ступенів піднесли це ім’я і до висот справжньої народної поезії, і до висот непідробної всенародної любові.

Над Симоненком лебеді летять…
А Вам, Василю, у віках лежать
І слухать крізь барвінок Україну.
Вже мову знаєте ромашок і ожини.
Чи думалось, що схиляться колись
Вони над Вами, а не ви над ними?
                                Н. Баклай

Біографія

Василь Симоненко
(1935-1963)

Народився 8 січня 1935р. у с. Біївцях на Полтавщині в селянській родині. У три роки почав опановувати грамоту, у п’ять написав першого віршика. Після закінчення десятирічки у с. Тарандиці протягом 1952-1957рр. навчався на факультеті журналістики Київського державного університету. Після закінчення навчання одружується на черкащанці Людмилі Півторадня. Працює журналістом у редакції газет «Черкаська правда» й «Молодь Черкащини». На початку 60-х стає активним членом Клубу творчої молоді. Потрапляє під нагляд КДБ. 1962р. з’являється його перша збірка «Тиша і грім». Улітку 1962р. міліціонери заарештували та жорстоко побили його. Восени 1962р. починає щоденник «Окрайці думок». На початку вересня 1963р. ліг у лікарню із раком нирок.У ніч з 13 на 14 грудня 1963р. помер.
Творчість:
-  перша збірка «Тиша і грім»
-  цикл «Мандрівка по цвинтарю»
-  цикл «Заячий дріб»
-  оповідання  «Вино з троянд»
-  оповідання «Кукурікали півні на рушниках»
-  оповідання «Весілля Опанаса Кровки»
-  оповідання «Лебеді материнства»
-  оповідання «Ти знаєш, що ти - людина»
-  казка «Подорож у країну Навпаки»
-  казка «Цар Плаксій і Лоскотон»
-  щоденник «Окрайці думок»
-  посмертна збірка «Земне тяжіння»

Творча спадщина

Симоненко Василь Андрійович. Твори: У 2т. – Т.1: Поезії. Казки. Байки. З неопублікованого. Проза. Літературні статті. Сторінки щоденника. Листи/Упоряд. Г.П. Білоус, О.К. Лищенко.- Черкаси: Брама. -Україна, 2004. -424 с.
 Включає поезії зі збірок : «Тиша і грім», «Земне тяжіння», «Ти знаєш, що ти - людина»; казки, байки, прозу, літературні статті, листи.

Симоненко Василь Андрійович. Твори: У 2т. – Т2: Статті. Рецензії. Нариси. Виступи. Листи. Автографи. Документи бібліографічного характеру/ Упоряд. Г. В. Суховершко, П. М. Жук, Т. А. Клименко, С. І. Кривенко. - Черкаси: Брама Україна, 2004. -320 с.

Симоненко В. А.     У твоєму імені живу: Поезії, оповід., щоденник. Зап., листи/ Упоряд. та післямова В. В. Яременка; Передм. О. Т. Гончара [ Іл., В.І. Ксіяна, М.І. Стратілана; Упоряд. Фотоіл. Матеріалу Д.С Чередниченка].- 3-тє вид. - К.: Вемелка, 2003. - 382.: іл.  Книга видатного поета шістдесятника Василя Симоненка містить не тільки хрестоматійні твори, а й низку таких, що не друкувалися десятиліттями. Здобутком широкого загалу читачів стануть поезії, оповідання, щоденникові записи, добірка листів, біографічні матеріали.

Дніпрова Хвиля: Хрестоматія нововведених творів до шк. програми/ за ред. П. П. Кононенко.- К.: Рад. Шк., 1990.- 751 с.
В цьому виданні зібрані  оповідання  та новели.


Симоненко В. Лебеді материнства: Поезія, проза.-Дніпропетровськ: Промінь, 1989. -224с.
До книги відомого українського радянського поета увійшло краще із його літературної спадщини. Поет прагнув художньо осмислити явища життя, моральні цінності людства; його філософська лірика образно утверджує красу  любові до людей.

Симоненко В. Берег чекань /коментарі Івана Кошелівця. – Київ : Наукова думка, 2001. – 248c.
Книга Василя Симоненка Берег чекань - унікальне видання. Коли у СРСР Симоненка майже не друкували, 1973 року у Мюнхені невеликим тиражем вийшла його книжка Берег чекань. До неї увійшли збірки Тиша і грім, Земне тяжіння, Листи з дороги, Казки, а також поезії спотворені радянською цензурою і вірші, заборонені в УРСР. Окремими розділами надруковані: Щоденник і спогади друзів. Розуміючи, що книга може попасти до радянських спецслужб спогади друзів та коментарі подані без прізвищ.

Василь Симоненко. Спадщина: У 2 т. Т. 2: Б-ка українознавства. Персонал, 2008 р. -496 ст.
Другий том "Спадщини" Василя Симоненка є повним зібранням прози, відомої упоряднику. До нього ввійшли новели та оповідання, щоденникові записи, 105 листів. Зроблено спробу виокремити віршований епістолярій поета та журналістські матеріали — статті, рецензії, нариси, кореспонденції, вірші до дат червоного календаря, особливо цікаві для студентів-журналістів і тих, хто займається творчістю лауреата Національної премії ім. Т. Шевченка Василя Симоненка. Для широкого загалу читачів.

Симоненко Василь. Тиша і грім. Поезії. Проза
Пропоноване видання Василя Симоненка містить поезії, казки, байки та прозу митця-шістдесятника. Окрім творів, що входять до шкільної програми, до збірки увійшли маловідомі поезії, а також сатиричні і гумористичні вірші. Книжка розрахована на широке читацьке коло.


Симоненко В.
Моя молитва : поезія/упоряд.,ред., авт., вступ. ст. д-р філол. наук, професор А. Ткаченко. -Дрогобич: Коло, 2012.
До збірки увійшло сто найкращих творів «витязя молодої української поезії» (О. Гончар) символу українського шістдесятництва - Василя Симоненка. Віршам поемам, байкам поета притаманна яскрава образність, одухотвореність, афористичність.

Книги про поета

Бернардська Н.І.
Українська література ХХ століття: довідник. -К.: Знання-Прес, 2007. - 272с.

У пропонованій праці висвітлено найважливіші особливості літературного процесу в Україні ХХ століття. Стосовно автора визначені його місце в літературному процесі, стильові ознаки художньої спадщини, основні віхи життя і творчості, проаналізовано конкретні літературні твори.

Історія української літератури ХХ століття: У 2кн. Кн.2: Друга половина ХХ ст. Підручник/ За ред.. В. Г.Дончика. - К.: Либідь, 1998. - 456с.
У другій книзі підручника в оглядових  та портретних розділах висвітлюється літературний процес від 40-х до 90-х років ХХ століття.

Суховершко Г. Золоте перо Василя Симоненка: творча спадщина Василя Симоненка – вагомий внесок у розвиток укр. нац. журналістики / Григорій Суховершко.


Сом Микола. 3 матір'ю на самоті. - К.: Смолоскип, 2005. — 134 с.
Розмова поета Миколи Сома із матір'ю незабутнього Василя Симоненка була вперше надрукована 1985 року в журналі «Дніпро», але тоді вона була заредагована секретарями ленінського комсомолу. Пізніше (1990 р.) сей діалог став основою видання книжки «З матір'ю на самоті», але теж порізаний радянською цензурою. І лише тепер у книзі повністю відновлено давні сторінки з життя і творчості «витязя молодої української поезії».
З попереднього видання автор та упорядник цілком слушно вийняв ті вірші В. Симоненка, котрі нині стали вже хрестоматійними, а натомість тут уміщена прецікава «Стенограма» із газети «Літературна Україна», а також вперше оприлюднені листи від матері поета та короткі спогади, котрі доповнюють живий образ нашого народного поета.

Сердюк-Баран Л.С. Літопис Щербанівського роду, роду В.А. Симоненка. – Черкаси: Відлуння-Плюс, 2003. – 64 с.
Літопис Щербанівського роду відображає родовід українського поета Василя Симоненка. Це перше в Україні грунтовне і розгорнуте дослідження роду Щербанів-Симоненків з конкретними характеристиками-портретами всіх поіменно. Ініціатором створення цього дослідження стала близька родичка Василя Симоненка – Любов Степанівна Сердюк-Баран. З плином часу кожна зернина документальних свідчень про рід Василя Симоненка набиратиме все вищої духовно-культурної ваги.

Публікації на шпальтах періодичних видань

1.Титаренко Л. "Не хочу, щоб в землю ішли без сліда..." : До 70-річчя від дня народження Василя Симоненка/ Л. Титаренко //Голос України: газета Верховної Ради України.-Киiв,  2005. -N2 /6 січ./. -  С. 3
2.Тихолоз Б. Метеор щирості:Світлий реквієм Василеві Симоненкові до недожитого 70-ліття/ Б. Тихолоз //Дивослово: науково-методичний.-Киiв, 2005. -№1. -  С. 50-51
3.Україна вшановує свого славного сина: Минуло 70років з дня народження видатного українського поета Василя Симоненка //Культура і життя: Українська щотижнева газета.-Киiв, 2005. -N3-5. -  С. 1
4.Біленко В.  Світлий талант , трагічна доля:[Про життя і творч.  В.Симоненка]/ В.  Біленко //Культура і життя: Українська щотижнева газета.-Киiв, 2005. -N3-5. -  С. 1
5.Капелюх Г. " Я  хочу  правді  бути  вічним  другом..." : Урок  за  творчістю Василя Симоненка/ Г. Капелюх //Дивослово: науково-методичний.-Киiв, 2005. -№6. -  С. 26-29
6. Тихолоз С. Два  уроки за  творчістю Василя  Симоненка / С. Тихолоз //Дивослово: науково-методичний.-Киiв, 2005. -№12. -  С. 2 - 7
7. Рудницький Л. " Україно, - ти моя молитва": [Про В. Симоненка]/ Л. Рудницький //Журавлик: для дітей і дорослих.-Харків, 2006. -№1. -  С. 7.
8.Кравчук В. Василь Симоненко : Цікавинки із життя письменників/ В. Кравчук //Журавлик: для дітей і дорослих.-Харків, 2006. -№4. -  С. 5
9.Марко В. Осяяння в художній концепції Василя Симоненка/ В. Марко //Дивослово: науково-методичний.-Киiв, 2007. -№4. -  С. 21-25
10. Косиченко Л. Калина зріє на морозі/ Л. Косиченко //Урядовий кур"єр: Газета центральних органів виконавчої влади України.-Киiв, 2008. -N18/30 січ./. -  С. 10
11. Шпак В. "Хай мовчать Америки й Росії, коли я з тобою говорю"/ В. Шпак //Голос України: газета Верховної Ради України.-Киiв, 2009. -N20/5лют./. -  С. 21
12. Кирей В. Як він ішов! Струменіла дорога/ В. Кирей //Урядовий кур"єр: газета центральних органів виконавчої влади України.-Киiв, 2010. -N6/14січ./. -  С. 16
13. Романенко Ю. "Витязь молодої української поезії" : життєтворчість Василя Симоненка/ Ю. Романенко //Дивослово: науково-методичний.-Киiв, 2010. -№1. -  С. 11 - 17
14. Федчун Н. "Рожеві лебеді Василя Симоненка" : сценарій вечора/ Н. Федчун //Дивослово: науково-методичний.-Киiв, 2010. -№1. -  С. 17 - 21
15. Ткаченко Д. Кінолітература. Василь Симоненко: "Бенкет небіжчиків"/ Д. Ткаченко //Слово і час: Науковий журнал інституту літератури ім. Тараса Шевченка НАН України та національної спілки письменників України..-Киiв, 2010. -№1. -  С. 47-52
16. Романова Н. Альтернативна модель суспільства в сатиричній творчості Василя Симоненка/ Н. Романова //Слово і час: Науковий журнал інституту літератури ім. Тараса Шевченка НАН України та національної спілки письменників України..-Киiв, 2010. -№1. -  С. 52-56
17. Поборник правди, честі та краси : 8 січня виповнюється 75 років від дня народження Василя Симоненка //Шкільна бібліотека: загальнодержавний для шкільних бібліотекарів.-Киiв, 2009. -№12. -  С. 59-61
18. Рибка О. "Вибрані твори" Василя Симоненка/ О. Рибка //Літературна Україна: Газета письменників Украіни.-К., 2011. -№ 2. -  С. 6
19. Ткаченко А. Лірика Василя Симоненка: текстологічно-стильові колізії/ А. Ткаченко, Д. Ткаченко //Слово і час: Науковий журнал інституту літератури ім. Тараса Шевченка НАН України та національної спілки письменників України..-Киiв, 2011. -№6. -  С. 61-70
20. Костенко В. Сини ростуть, а пісня не старіє : 8 січня народився поет Василь Симоненко і помер композитор  Анатолій Пашкевич - їхня пісня "Виростеш ти, сину" стала народною/ В. Костенко //Урядовий кур"єр.-К., 2012. -№3/6 січ./. -  С. 8
21. Шквар Г. Спасибі тобі, Василю!.. : [8 січня В. Симоненку виповнилося б 77 літ]/ Г. Шквар, Л. Титаренко //Голос України.-К., 2012. -№7/17 січ./. -  С. 6
22. Салига Т. Трикнижжя, якому півсторіччя/ Т. Салига //Літературна Україна: газета письменників Украіни.-К., 2012. -№22/31 трав./. -  С. 1,6-7
23. Титаренко Л. Притягував до себе, мов магніт/ Л. Титаренко //Голос України.-К., 2012. -№236/12 груд./. -  С. 14
24. Печарський А. Поетика любові у творчості Василя Симоненка: історія, факти, інтерпретація/ А. Печарський //Слово і час: науковий журнал інституту літератури ім. Тараса Шевченка НАН України та національної спілки письменників України..-Киiв, 2013. -№1. -  С. 23-30
25. Печарський А. У новелістичній краплині поетичного всесвіту Василя Симоненка/ А. Печарський //Слово і час: науковий журнал інституту літератури ім. Тараса Шевченка НАН України та національної спілки письменників України..-Киiв, 2013. -№9. -  С. 34-43
26. Плітко В. Василь Симоненко. Патріотичні мотиви в поезії "Лебеді материнства" : українська література/ В. Плітко //Українська мова й література в сучасній школі: щомісячний науково-методичний та літературно-мистецький журнал.-Киiв, 2013. -N12. -  С. 55
27. Тинянко Т. А. Україно! Доки жити буду - доти відкриватиму тебе : літературно-музична композиція до річниці пам'яті В. Симоненка/ Т. А. Тинянко //Шкільна бібліотека: загальнодержавний для шкільних бібліотекарів.-Киiв, 2014. -№11. -  С. 57-58
28. Тарнашинська Л. Балансування між "риторичним раціоналізмом" і "естетичною правдою": ще один аспект шістдесятництва/ Л. Тарнашинська //Слово і час: науковий журнал інституту літератури ім. Тараса Шевченка НАН України та національної спілки письменників України..-Киiв, 2014. -№10. -  С. 27-43
29. Поліщук В. Лауреати Симоненківської премії 2014 року/ В. Поліщук //Літературна Україна: газета письменників Украіни.-К., 2014. -№48. -  С. 14
30. Косів М. Поезія Василя Симоненка як символ епохи шістдесятництва : до 80-ліття від дня народження поета/ М. Косів //Літературна Україна: газета письменників Украіни.-К., 2015. -№1/2. -  С. 6-7
31. Даценко К. Із Симоненком у душі : [заходи з нагоди 80-ліття від дня народження]/ К. Даценко //Літературна Україна: газета письменників Украіни.-К., 2015. -№3. -  С. 2
32. Романюк О. Сини свого народу : [до 80-річчя від дня народження]/ О. Романюк //Літературна Україна: газета письменників Украіни.-К., 2015. -№4. - С. 12
33. Ціон В. Симоненко & Сомоненко/ В. Ціон //Літературна Україна: газета письменників Украіни.-К., 2015. -№6. -  С. 13
34. Романенко Ю. Найперше - знати мову, якою пишеш : урок української мови в 10 класі/ Ю. Романенко //Дивослово: Щомісячний науково-методичний журнал Міністерства Освіти і науки України..-Киiв, 2015. -№1. - -С. 14-18
35. Хоменко О. Життя, мов спалах блискавки : літературно-музична композиція до 80-річчя від дня народження Василя Симоненка/ О. Хоменко //Дивослово: Щомісячний науково-методичний журнал Міністерства Освіти і науки України..-Киiв, 2015. -№1. -  С. 39-42
36. Кроп Т. Його "розпука вікова" : [про виставку "Україно!.. ти моя розпука вікова..."  у Музеї книги і друкарства України з нагоди 80-річчя від дня народження В. Симоненка]/ Т. Кроп //Літературна Україна: газета письменників Украіни.-К., 2015. -№10. -  С. 16
37.Мовчун А. Василь Симоненко, який був більшим за самого себе... : (08 січня 1935 року - 13 грудня 1963 року)/ А.  Мовчун //Початкова школа: науково-методичний журнал.-Киiв, 2015. -№5. -  С. 45-50

НА КНИЖКОВІЙ ПОЛИЦІ:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пошук


Для користувачів
в бібліотеці діє зона Wi-FiЩо таке віртуальна довідка?

Корисні посиланняСайт Звіздівської публічно-шкільної бібліотеки

Блог Мащанської публічно-шкільної бібліотеки

Блог Мирненської публічно-шкільної бібліотеки

Copyright MyCorp © 2021
Створити безкоштовний сайт на uCoz