Понеділок, 08.03.2021, 10:22
Вітаю Вас Гість | RSS

Костопільська ЦСПШБ

Меню сайту
Календар
«  Березень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Архів записів
Наше опитування
Як часто ви відвідуєте нашу бібліотеку?
Всього відповідей: 139
Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

Свята церковні - свята народні

Сила традицій і сила творчості в їх поєднанні -

животворне джерело всякої культури

Петро Савицьки

1.ЕТНІЧНА РЕЛІГІЯ ТА МІФОЛОГІЯ УКРАЇНЦІВ


Стражний О. Український менталітет. Ілюзії - міфи – реальність / О. Стражний . -  Київ : "Книга", 2009 р. -  368 с.

 

У книзі «Український менталітет: ілюзії-міфи-реальність» Олександр Стражний, за фахом лікар-психотерапевт, член Асоціації українських письменників, психотерапевтично розглядає українців та їхній світогляд, плюси, мінуси та неврози української нації. Аналізуються різні аспекти життя українців, а також племен і народів, що раніше населяли територію України. Автор виходить з постулату, що історичний і генетичний зв'язки між поколіннями, з яких "склалася" українська нація, не уривалися, і сучасні українці несуть в собі риси, які формувалися протягом тривалого часу. Також у книзі аналізується ментальність народів, які в тій чи іншій мірі вплинули на предків українців і продовжують впливати на жителів України в даний час. Підсумовуючи, автор виокремлює п'ятдесят найбільш характерних для українського світогляду особливостей, поєднання яких, на його думку, і складає феномен української ментальності. 


Войтович В. М. Сокіл-Род. Легенди та міфи стародавніх  українців / В. М. Войтович. -  Рівне: Оріана (Львів: Оліс плюс). - 1997. - 328 с.

«Сокіл–рід» - захоплююча літературно- художня розповідь про дивовижний світ наших пращурів, їх високу духовність і єдність з Природою, рідною землею. Пером і пензлем автор змальовує яскраві міфічні образи, які незважаючи на несприятливі умови, пережили віки і дожили до наших днів. Це Сварог, Перун, Дажбог, Лада, Купало, Коляда, Берегиня та інші, а ще величезна кількість демонологічних персонажів. Пропонована книга – то набуток багаторічної праці, який пропонується всім, хто цікавиться українським народознавством, з вірою і надією, що його належно поцінують як широкий загал читачів, так і мистецтвознавці.


Войтович В. М. Українська міфологія / В. М. Войтович. -  К.: Либідь. 2002.— 664 с.

Книга є спробою осмислення надзвичайно багатого та яскравого світу української дохристиянської міфології - народних уявлень, звичаїв та обрядів, вірувань та повір'їв. Текст супроводжується авторськими ілюстраціями, відомостями про визначних етнографів минулого та грунтовною бібліографією.


Лозко Г. Коло Свароже. Відроджені традиції :укр. міфологія, звичаї, обряди / Г. С. Лозко. - К. : Укр. письменник, 2004. - 222 с.

У новій книзі відомого народознавця Галини Лозко розповідається про непересічну значимість народних звичаїв та обрядів, пов'язаних з календарем. "Народ, що втратив свій власний календар, блукатиме у тисячоліттях недолі та пітьми. Лише той, хто пам'ятає, який сьогодні день, здатен відчувати пульс Всесвіту", ― вважає авторка. Кількаразові зміни літочислення впродовж двох останніх тисячоліть зруйнували основи природного астрономічного календаря, за яким жили наші давні Предки. Галина Лозко вперше в Україні порушила проблему реконструкції дохристиянського календаря Київської Русі.
Міфологія власного народу розглядається авторкою як спосіб пізнання істини, а родова логіка прокладає шляхи осягнення етнічного ідеалу.


         Булашев Г. О.Український народ у своїх легендах, релігійних поглядах та віруваннях : космогонічні укр. народні погляди та вірування / Георгій Булашев. – Київ: Довіра, 1992. – 414 c.

     Усім, хто небайдужий до духовних набутків свого народу, кого цікавить українська космогонія, міфологія, легенди, та перекази про світотвір, про рослинний та тваринний світ, народна астрологія - загалом легенди від часів язичництва до початку минулого століття, прислужиться це унікальне видання, що вперше з'явилося друком на початку XX століття. Опублікована свого часу російською мовою, сьогодні ця унікальна книга повертається до своїх витоків.


Нечуй-Левицький І. С.  Світогляд українського народу: Ескіз української міфології / І. С. Нечуй-Левицький . – Київ : Обереги, 1992 . – 87 с.

Унікальна праця класика української літератури Івана Нечуя-Левицького вийшла друком вперше 1876 р. У доступній науково-популярній формі письменник викладає свій досвід осягнення світогляду рідної нації, співвідношення в ньому народних традицій, віри, науки, філософії, історії. У розповідях постають зримі образи героїв української міфології, а також самі легенди про створення світу, мирове дерево дуб, створення людей. Соковита мова, картини народного життя роблять прочитання цього забороненого і забутого твору відкриттям цілого неповторного самобутнього світу наших пращурів.


Бодяк О. О. Україна : етнокультурна мозаїка /  О. О. Бодяк. – К. : Либідь, 2006. – 328 с. : іл.

В етнокультурологічних нарисах, присвячених традиційному буттю пересічного українця XIX – першої половини ХХ ст., йдеться про свята й будні, звичаї та обряди, повір`я і символіку та багато що інше. Разом зі свідченнями очевидців, узагальненнями дослідників та маловідомим ілюстративним матеріалом із архівів та малярських майстерень усе це складає своєрідну мозаїчну панораму народного світосприйняття.Ярещенко А. П. Під чаром рідної землі: посібник з українознавства / А. П.  Ярещенко . – К.: ТОВ «ШАНС», 2008. – 344с.

У книзі представлено історичний, мовний та етнокультурний матеріал з історії України, Слобожанщини, Харківщини. Це видання допоможе розумінню українознавства як наукової методології, політики й філософії сучасної незалежної України. Воно адресоване історикам, краєзнавцям, філологам, слухачам курсів підвищення кваліфікації вчителів ЗНЗ І—НІ ступенів, студентам, учнівському загалу, всім, кому не є байдужими історія і культура рідного краю.


Лозко Г. О. Українське народознавство  / Г. С. Лозко. - Вид. 3-тє, доп. та перероб. - К. : АртЕк, 2006. - 472 с.

Це третє, оновлене і доповнене видання книжки відомого етнолога, кандидата філософських наук Галини Лозко "Українське народознавство", що вперше побачила світ у 1995 р. і стала популярною серед учителів, учнів та студентів України. Автор не тільки значно розширила коло народознавчих проблем, але і доповнила книгу новими фактичними даними (зокрема розділи про походження українського народу, міфологію, пантеон слов'янських Богів, державну символіку, додано відомості про цілющі рослини і священних тварин тощо). Відтворено давній календар наших Пращурів "Коло Свароже", зроблено докладний аналіз Велесової Книги, яка нині вивчається у курсі шкільної програми з літератури. Видання доповнене ілюстративним матеріалом, а також великим списком наукових джерел. Книга буде цікавою для всіх, хто любить і шанує рідну минувшину та дбає про майбутнє збереження нашого етносу.


2. ЗВИЧАЇ ТА ТРАДИЦІЇ НАШОГО НАРОД


Артюх Л. Ф. Звичаї українців у народному календарі / Л. Ф.  Артюх. – К. : Балтія-Друк. – 224 с. : іл.

З книги ви дізнаєтесь про календарні свята і обряди українців, познайомитеся зі звичаями та традиціями, яких дотримувалися наші предки, збираючись за святковим столом. Значну увагу приділено обрядовим стравам. Кожна господиня матиме можливість урізноманітнити меню своєї родини смачними стравами, рецепти яких дбайливо зібрані автором у різних регіонах України. Ковальчук О. В.Українське народознавство. Книга для вчителя / О. В. Ковальчук. -  К. Освіта, 1992. - 176 с.

У книжці досліджуються основні питання українського народознавства: походження традицій та обрядів, значенні народної символіки в ужитковому мистецтві, описуються прийоми народної медицини та система передбачення погоди, подаються цікаві матеріали з народної демонології використовуються фольклорні тексти. Для вчителів, лекторів, керівників гуртків та широкого кола читачів.


Шкода М. Н. Традиції і свята українського народу  / М. Н. Шкода. - Донецьк : БАО, 2007. - 384 с.

У нашого народу є таке повіря : той, хто зрікся батьківського звичаю, карається ганьбою та забуттям. Сьогодні, в епоху; роз­будови національної держави, украй важливо відновити історичну пам’ять, повернути українців до тих святих начал, що є наріжним каменем національне! свідомості. Повернення давніх традицій і впровадження традицій новітніх — один зі шляхів державного поступу.

Книжка розповідає про календарні свята України: державні, церковні, професійні та родинні. Безліч цікавих фактів, захоп­лива манера розповіді роблять видання справжнім подарунком для всіх шанувальників вітчизняної  культури.


          Воропай О. І. Звичаї нашого народу  : нар.-календар. звичаї, укр. нар. одяг : етногр. нарис / О. Воропай. - К. : Пульсари, 2012. - 630 с.

Звичаї нашого народу - фундаментальна праця Олекси Воропая, підсумок його самовідданої багатолітньої пошукової роботи, яка охоплює річний календарно-обрядовий цикл життєдіяльності українців та традиції народного одягу. Видання розраховане на всіх, кому дороге минуле нашого народу, його правдиві корені. 

 "Звичаї нашого народу. Етнографічний нарис. Том І”. Олекса Воропай. В усіх народів світу існує повір’я, що той хто забув звичаї своїх батьків, карається людьми і Богом. Він блукає по світі, як блудний син, і ніде не може знайти собі притулку та пристановища, бо він загублений для свого народу. У нашого, українського народу існує повір’я, що від тих батьків, які не дотримуються звичаїв, родяться діти, що стають вовкулаками. Вовкулака – це завжди понурий, завжди чимось незадоволений чоловік; в день святого Юрія він перекидається вовком, бігає разом з іншими звірами по лісі і має лише опасок на своїй довгій кудлатій шиї; а в день зимового Миколи він знову перекидається чоловіком. Вовкулака, бувши в людській постаті, до церкви не ходить, з людьми не вітається і звичаїв людських не знає.


3.НОВОРІЧНІ СВЯТА ТА ОБРЯДИ

Курочкін О. Українські новорічні обряди: "Коза" і "Маланка" : (З історії народних масок) / О. Курочкін. - Опішне : Українське народознавство, 1995. - 377 с.

В монографії за етнографічними та фольклорними джерелами реконструюється архаїчний сценарій новорічних обрядів українців, досліджується їх генеза, структура, просторова й часова динаміка. Через традицію народної маски, яка постає в різних іпостасях — сакрально-магічної речі, художнього символу, святкового реквізиту, обрядового персонажу, автор заглиблюється в давні пласти світоглядних уявлень українців. Порушуються проблеми співвідносин в обрядах язичницьких і християнських уявлень, тотожности східнослов'янського рядження і західноєвропейського карнавалу, особливостей побутування народних масок в умовах сьогодення. Видання багато ілюстроване фотографіями, оригінальними малюнками, реконструкціями. Книга є першою в серії «Українські етнологічні студії», що її започатковують Полтавське обласне управління культури та Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішном. Для етнографів, фольклористів, істориків, мистецтвознавців, усіх, хто цікавиться культурою України.Савчук В. Український живий вертеп: генеза і способи ретрансляції : навч. посіб. / В. Савчук. - Івано-Франківськ : [І. Я. Третяк], 2010. - 319 с.

У посібнику розглядається історія становлення та розвитку українського вертепу, його атрибутика і рядження дійових осіб. Друкуються сценарії живих вертепів різних історичних періодів, зібраних на теренах нашого краю. До книги увійшли також колядки, віншування, світлини та старовинні поштові листівки з вертепами.


Скуратівський В. Місяцелік : укр. нар. календар / В. Скуратівський. - К. : Мистецтво, 1993. - 208 с.

Чи знаєте ви, як і коли ворожили дівчата, якою була посвята в парубоцтво, як закликали весну наші пращури, коли заготовляли лікарські рослини, якими символами зустрічали Новий рік на Україні? Про  ці та інші обряди та звичаї, що вже стали реліктами, ви дізнаєтесь із даного видання.


          Сосенко К. Культурно-історична постать староукраїнських свят Різдва і Щедрого Вечора / К. Сосенко. - К. : СІНТО, 1994. - 360 с.

Значну увагу у книзі приділено етнографії українців, що дозволяє розкрити суть Різдва та Щедрого Вечора, а також численним паралелям у культурі українців та інших народів. Автор звертає увагу на унікальне культурно-історичне значення колядок та щедрівок як джерел не лише до світогляду пращурів українців, а й до визначення умов та часу появи цих пращурів, формування структури їх суспільства.


Сосенко К. Різдво-Коляда і Щедрий Вечір : культурол. оповідь / К. Сосенко. - К. : Укр. письм., 1994. - 286 с.

Оперуючи історико-етнографічними матеріалами, автор досліджує старовинні, ще дохристиянські культурно-релігійні принципи українців, пояснює давні господарські, суспільні й релігійні їх традиції. У праці розкрито астральний культ наших предків, космологічні уявлення, пов'язані зокрема із прадавніми новорічним святкуваннями.


 Скуратівський В. Т. Дідух: Свята українського народу / В. Т.   Скуратівський. – К. : Освіта, 1995. – 272 с.

 Пропоноване видання – найбільш повне зібрання календарних свят українського народу. Автор щедро ділиться з читачем своїм знанням духовної культури нашого народу, його обрядовості, традицій, фольклор у, що сягають тисячоліть. Висока моральність предків, взаємодопомога, і головне, високопоетичний культ пращурів, шанування свого родоводу – все це гідне наслідування нинішніми поколіннями. Кожне свято має свою символіку й атрибутику. Якщо мова йде про новорічну обрядовість, то ми неодмінно пов’язуємо її з яскравим освітом і пишним розцяцькуванням струнких лісових красунь – ялинок або сосен. Нині важко уявити собі Новий рік без них. А як прикрашали свої оселі на різдвяно-новорічні свята наші пращури? Роль сучасної ялинки виконував Дідух. Слово «Дідух» має давне коріння. Мова йде про дух діда, чи дідівський дух. У кожній родині поіменно знали й відповідно шанували до сьомого коліна всіх пращурів. Тому напередодні Різдва господарі виготовляли обрядового Дідуха з обжинкового снопа.


4.ВЕСНЯНІ СВЯТА. ВЕЛИКДЕНЬ


Скуратівський В. Т. Покуть : [пам'яті батька В. Скуратівського - Тимофія Яковича - присвячена ця книга] / В. Скуратівський ; [худ. А. М. Буртовий ; ред. М. Ф. Совенко]. – К. : Довіра, 1992. – 234 с.

У кожного з нас, очевидно, є місця, з якими так чи так пов'язане духовне самоочищення. В тяжкі години розпачу й розчарувань для мене було чи не єдиним порятунком, коли випадала нагода перевідати рідну отцівську хату. За тоталітарного режиму тільки тут відчував  себе людиною, міг вільно думати й висловлюватися, не остерігаючись електронних слухавок та довговухих викажчиків. Як сказав свого часу Великий Кобзар, лише в рідній хаті і правда, і воля, хоч нерідко й сюди проникали підступні щупальці "блюстителів порядку".


Великдень в Україні : нариси про Великодні свята з народними піснями .  – К: Муз. Україна, 1993.  – 123 с .

 Особливості святкування великодніх свят нашими предками, традиції та вірування, пов'язані з Великоднем, а також пасхальні пісні та ігри, доповнені нотним матеріалом, - усе все ви знайдете на сторінках видання.


Соломченко О. Г. Писанки українських Карпат / О. Г.   Соломченко. – Ужгород: Карпати, 2004 -238с.

Ілюстроване монографічне дослідження писанкового розпису і художньо-стильових ознак образотворчого фольклору різних етнографічних регіонів Українських Карпат. Подано зразки писанкової орнаментики, технології розпису, способи виготовлення природних барвників, консервації і реставрації писанок, словники орнаментальних мотивів та майстрів писанкового розпису. Для мистецтвознавців, художників, викладачів і студентів мистецьких навчальних закладів, майстрів декоративно-прикладного мистецтва, музейних працівників, шанувальників народного мистецтва.


ВИСТАВКУ ПІДГОТУВАЛА :

Бібліограф І категорії відділу методичної та інформаційно-бібліографічної роботи  Кривошия А. І.

Пошук


Для користувачів
в бібліотеці діє зона Wi-FiЩо таке віртуальна довідка?

Корисні посиланняСайт Звіздівської публічно-шкільної бібліотеки

Блог Мащанської публічно-шкільної бібліотеки

Блог Мирненської публічно-шкільної бібліотеки

Copyright MyCorp © 2021
Створити безкоштовний сайт на uCoz