Субота, 21.10.2017, 16:53

Книжковий фонд-11140

Користувачів-539

Бібліотекар: Гюрсес Лариса Миколаївна

З 1949 року у хаті інваліда війни Заблоцького Конона відкрито хату-читальню, він же і видавав книги. Там же проводилися репетиції вистав за творами Т.Шевченка, Карпенка-Карого, М.Старицького. Разом із «Просвітою» розучували українські пісні.

1950 року в селі побудований клуб, куди,  у окрему кімнату, перенесли біля 2000 книжкового фонду. Бібліотекар Шимановська Катерина обслуговує 180читачів. 1954 рокуу центри Пенькова побудована нова бібліотека, де працює Заблоцька Євгенія Демидівна, а з 1960 року –Троцюк Катерина Іванівна. Книжковий фонд сягав  6000 примірників, у ближніх селах Мар’янівці та Олександрівці організовані пункти видачі. Новий клуб побудований у 1980 році, куди у дві кімнати площею 72 кв.м. перенесено бібліотеку. Читачів 500 і працює Таргоній Л.З.

Після реорганізації шляхом злиття фондів сільської і шкільної бібліотек утворена публічно-шкільна бібліотека, яка розміщена у 2 приміщеннях:шкільному та при ФАПі.

ІСТОРІЯ СЕЛА ПЕНЬКІВ

Старші люди розповідали,що понад 250 років тому, на місці. Де зараз розташоване село, стояли дрімучі ліси. З села Космачів приїхало троє селян: Салівончик, Лап’юк, Медвідь-Дубинка, вирізали частину ліса і на пеньках побудували собі хати. Поступово поселення зростало. Звідси ніби, і пішла назва села – Пеньків. Проте в історичних документах давня офіційна назва села –Пемпків. А може назва села Пеньків походить від слова «пенька»- волокно коноплі, очищене від костриці. Відомо, що виникло воно у  другій половині ХУІІІ ст.. В середині минулого століття жителі села були кріпаками пана Грохольського Олеська, хоч сам  пан жив у Космачеві,а в Пенькові був фільварок. Пізніше і сам пан переїхав до Пенькова і на північ та північний захід розташував мануфактури по видобуванню і виплавці болотної  залізної руди і по виготовленню скла. Становище трудового народу було важким. Але і реформа 1861 року не принесла полегшення.

У 1907 році село Пеньків  взяв в оренду, а пізніше купив  поміщик Федоров, який згодом продав землі  панові Слюсаревському , що жив у Києві. 1913 року на кошти земства була побудована початкова школа (примішення сучасної школи).Піфд час революції селяни вбили управительку Садовську, вигнали її сина, поділили поміщицьку землю. 1920 року через село проходили частини Червоної  Армії, які гнали білополяків на захі. У Пенькові створено  ревком і комбід. З 67 господарств  45 були бідняцькі. Навчання в школі велося польською мовою, медичного обслуговування не було.

У кінці 1939 року у Пенькові було створено сільську раду, голова Паламарчук Петро.

В 1941 році село окуповане німцями. Загарбники вивозили юнаків і дівчат до Німеччини, чоловіки пішли на фронт, населення тікало до лісу.Через Пеньків 1943 року проходило партизанське з’єднання кероване С.А. Ковпаком.В січні 1944року Пеньків був звільнений  від німецької окупації.

Осінню 1949 року в селі створений  колгосп імені Будьонного, через 2 роки  укрупнений , приєднанням сусідніх колгоспів.  В селі почала діяти школа відбудована  1956 року, попередня спалена  бандитами 1945 року. Всі 4  навколишніх сіл  увійшли до Пеньківської сільської ради. Побудовано клуб, працював медичний пункт.

Нещодавно  колгосп із «40-річчя Жовтня»  став  відділком «40-річчя жовтня».