Середа, 13.12.2017, 21:44

Книжковий фонд-11204  Користувачів-563

Бібліотекар: Гук Євгенія Андріївна

ІСТОРІЯ  БІБЛОІОТЕКИ

В 1946-1947роках , під час сталінських  репресій, коли сотні людей вивезено у Сибір, у наших краях  створювалися колгоспи, сільські ради, заклади культури.    В селі Мала Любаша в будинку репресованої Салаган Ганни розмістилася  сільська рада, клуб.  Було виділено одну кімнатку для бібліотеки. Першою бібліотекаркою була місцева жителька Цимбалюк Фаїна Петрівна.(1947-1948р.р.) А перша інвентарна книга датована  5.08.1951 року і взято на облік 1055 книг 1947-1950 років видання. В основному, це книги художні, для дітей, журнали: «Сучасне та майбутнє», «Большевик», «Дніпро»…,медична, технічна, сільськогосподарська  література, твори Мічурина, Й.Сталіна,В. Леніна,на допомогу політосвіті, українська та російська класика. Основними читачами були:учні школи,  молодь, спеціалісти.

1968 року побудоване приміщення сільської ради і дві кімнати віддано бібліотеці. В бібліотеці працювали: 1947-1948р.р. Цимбалюк Фаїна Петрівна;

1952р.Цимбалюк Марія Василівна;     1954р. Черненко Марія Панасівна;

1955-1958р.р.Артенюк Алла Захарівна; 1958-1972р.р.Цимбалюк Галина Андріївна (Вона організувала пункт  видачі в с.Лісопіль 1960р.);

1972-1975р.р.Супрунець Любов Олександрівна

В 1975 році проведено централізацію бібліотечної системи і бібліотеку прийняла випускниця  Дубнівського культосвітнього училища Гнатюк Євгенія  Андріївна: біля 10 тисяч книг та 700 читачів. Бібліотека отримувала не тільки багато книг, а й мала 85 назв періодичних видань.

1976 року здано в експлуатацію новий клуб, куди перенесено бібліотеку:  2 кімнати площею 72 кв.м з централізованим опаленням, телевізором та новими меблями. При ній працював  ляльковий театр «Книга і лялька», Клуб сімейного відпочинку.

Під час економічної кризи країни бібліотекар працювала на 05 ставки, за рік отримала 23 книги та журнали. Проведена  у березні 1998 року реорганізація об’єднала сільську і шкільну бібліотеку створено ПШБ с.М.Любаша з книжковим фондом 13221 примірники для 501 читача.

Історія села Мала Любаша

У мальовничому поліському краї, де шумлять зелені ліси, є село Мала Любаша. Вперше у письмових актах воно згадується за 1929 рік. Існує легенда, що колись тут жив багатий пан, якому належали довколишні села, ліси, поля, луки. У нього було дві доньки красуні. Так сталось,що обидві народилися в один і той же день, лише з різницею в роках, і названі були одним іменем – Люба. Коли дочки виросли і прийшла пора давати посаг, батько-вельможа поділив між ними порівну все, що мав, а те село, в якому збудував дім для молодшої з доньок, назвав Мала Любаша. За іншою версією, пан заповів села донькам перед самісінькою своє смертю. Коли відчув, що життя його покидає, покликав їх до себе і наказав старшій дочці бути володаркою, - Великої Любаші, а меншій, - Малої Любаші.

До 1917 року населення Малої Любаші стало майже неписьменним. Хоча історія школи сягає ще у 19 столітті. Тодішня школа була при церкві. А вчителював місцевий священник. За часів Польщі біля Малої Любаші було кілька хмелярень. Хмелярні тягнулись від села аж до Хотинки. Коли утворився колгосп, хмелярі перестали існувати. До радянсько-німецької війни село було невелике, мало одну вулицю, на якій нараховувалось 33 двори.1 липня 1941 року село окупували німецькі солдати. До 1917 року Мала Любаша належала до Тучинської волості Волинської губернії. З 1917 по 1939 рік до Тучинської гміни Ровенського повіту.

Малу Любашу визволили від фашистів 14 січня 1944 року. Це зробив батальйон 337-го стрілецького полку, яким командував росіянин Бузикін.

Рішенням сільської ради №150 від 19 березня 2004р. затверджено символи села Мала Любаша. Герб: щит розтятий на золоте і синє поля; посередині розтяте червоно-золоте колесо від воза, над ним обабіч по червоному кетягу калини з трьома листочками – у золотому полі листочки зелені, у синьому – золоті. Прапор: квадратне полотнище, що складається з двох вертикальних смуг – жовтої та синьої, посередині – дерев’яне колесо від воза, розділене на червону та жовту половини. Колесо вказує на поширене тут здавна стельмаське ремесло. Калинові кетяги – символ краси, щедрості, родючості, любові до рідного краю.