Вівторок, 22.08.2017, 23:37

Книжковий фонд-18155

Користувачів-574

Бібліотекар: Снічук  Людмила  Вікторівна

Перша хата-читальня  організована у с. Яполоть 1951 року. Жителька села  Мельничук Олександра Карпівна згадує: «Після закінчення сім класів мене призначили завідуючою хатою-читальнею села Яполоть. Вона знаходилася у центрі села у невеличкій хатині. Із районного центру Деражного привезли книги, яких не було де розмістити, не було ніяких ні полиць,ні стелажів. Книги в основному були художньої тематики. До хати-читальні почали записуватися читачі, майже 300 чоловік. З них: молодь, діти, службовці і спеціалісти сільського господарства.

У 1953 році літературу  було перевезено у друге приміщення, де розміщалися сільська рада, пошта і хата-читальня. 1955 року завідуючою хатою-читальнею стала Юдіна Ліда Василівна у якої вже була бібліотечна освіта». Через 5 років фонд перевезли у  сільській клуб і вже перейменували на сільську бібліотеку, якою завідувала Сухосірова Тетяна Захарівна. Через рік  бібліотеку прийняла спеціаліст Салівончик Ганна Антонівна і робила до 1964 року. Після неї до  виходу на пенсію 1985 року завідувала книгозбірнею Корнійчук Марія Пилипівна. ЇЇ замінила знову Салівончик Ганна Антонівна і перенесла фонд у приміщення сільської ради.

1986 році закінчено будівництво типового Будинку культури. Де і знайшла своє місце книгозбірня. Одна з кращих у районі носила почесне звання «Бібліотека  відмінної роботи». Після реорганізації  бібліотечної системи 1998 року  утворено ПШБ с. Яполоть з книжковим фондом 19101 примірник.  А з аварійного клубного приміщення  фонд перенесли у школу. І бібліотекарем працює Снічук Людмила  Вікторівна.

ІСТОРІЯ СЕЛА ЯПОЛОТЬ

Село Яполоть розташоване від районного центру за 18 км. Перша згадка про село відноситься  до 1977 року. За переказами старожилів село було на хуторі біля непрохідного болота, який тепер називається Старина. Насмелення Старини поступово почало переселятися за це болото. Від переселення «за болото». Виникає згодом слово «Заболоть»-Яболоть-Яполоть(Зі слів  Корнійчука Федота). Село Яполоть в ХУІІст. Належало до Острозької ординарії Степанської волості. Існують перекази,що в ХУІІст. відбулося 2 великі битви з турками в урочищі Турієво і в урочищі Турна села Яполоть. Від турецького розгрому і залишилися кургани-могили, а місця боїв назвли Турієво і Турна.

В 1779 році в селі побудовано церкву в ім’я георгія Победоносця на гроші Кастана Морозовського.

На поч.. ХІХст. Землі села належали С.Ворцелю, а на поч.. ХХст.- поміщику Грабовському, ЖитинськомуГранкому, Деребецькому.Поміщики знущалися із місцевих селян, а ті з поляками  готували повстання, які були придушені. Великим нещастям для людей було нашестя холери, тільки за 1853 рік вона забрала 14  душ.

У 1784 році  був великий падіж худоби.

У 1862 році працювала церковно-приходська школа. Село належало до Рівненського повіту Стидинської волості. Поштове відділення і телеграф знаходилися у Степані. На середину 1890 року в селі нараховувалося 67 дворів і проживало 583 чол.

З  1900 року поміщики продавали землю селянам : за десятину 500 крб.золотом.

Події революції 1917 року до села надійшли з запізненням. Лише у червні 1919 року революційний     загін під командуванням демидова проходив  із містечка Клевань через с. Яполоть на Сарни. Пішли із загоном і яполотьці. У Степані на них напала  польська армія, проте атака була відбита.

При панській Польщі 1020-1939р.р село належало до Стидинської гміни Костопільського повіту Волинського воєводства. Яполотьські бідняки  ходили  в найми на роботу в Янову Долину бити камінь, на лісорозробки.

Під час німецької окупації в селі  німці вбили 161 чоловік і спалили село. 28 січня 1944 року село визволили.

16 жовтня 1949 року організовано колгосп «70-річчя Сталіна», пізніше через об’єднання колгоспів  став носити назву «Зоря комунізму» , а з 2 квітня 1963 року – «Зоря».

Через укрупнення  районів з 17 квітня 1958 року село Яполоть ввійшло до Сарненського району. У селі була дизельна  електростанція, яка давала електроенергію.

У селі працює поштове відділення,є пилорама, дитячий садок, середня школа . бібліотека.