П`ятниця, 10.04.2020, 03:23
Вітаю Вас Гість | RSS

Костопільська ЦСПШБ

Меню сайту
Календар
«  Квітень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Архів записів
Наше опитування
Як часто ви відвідуєте нашу бібліотеку?
Всього відповідей: 129
Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

ПШБ с. Бичаль

вул. Освітянська,41    вул. Кондратюка,4 
Книжковий фонд-10786   Користувачів-501 

 

Бібліотекар: Шлеюк Наталія Олександрівна

 

   ІСТОРІЯ БІБЛІОТЕКИ

В 1934-1936 роках в хатині Чернецького Степана Семеновича   просвіта організувала  хату-читальню, яка поповнювалася літературою зі Львова. Під час війни приміщення зруйноване, а книжки спалені. Післявоєнного періоду, а вірніше, 1945 року  відновлено  роботу хати-читальні. Завідувачем  призначили  Бачука Станіслава Йосиповича. Читальня  знаходилася у землянці; література , серед них 40 книг та 20 брошур  лежали у дерев’яному ящику, стелажів не було. Дитячих книжечок не було. Книжки видавалися для читання по списку прізвищ відвідувачів, записувалися  у зошиті.    У 1947 році фонд, близько 300 примірників,  перенесений  у приміщення сільської ради, розставлений  на дерев’яних стелажах. Завідувала хатою-читальнею  Камінська Софія Андріївна. 1959 року на цьому місці почалося будівництво нової школи і  книги перемістили в хату тодішнього голови колгоспу «Комсомолець» . 1962-1963роках  Бичальську сільську раду приєднано до Деражненської.  Фонди  знову  перенесли  в приміщення  контори колгоспу, де і залишилися на  багато років, поповнювалися новинками:  періодикою, довідковими та історичними виданнями. З  1975 року  проведена в районі централізація  бібліотечної системи, Бичальська бібліотека –філіал входить до складу Костопільської ЦБС  і комплектується  із обласного бібколектора  через відділ  комплектування і обробки районної бібліотеки. У бібліотеці організований куток передового досвіду, створений довідково-інформаційний фонд,  фонд переведений з десяткової класифікації на ББК. До  послуг читачів  МБА, відділ організації та використання  єдиного книжкового  фонду.Після реорганізації бібліотечної мережі утворено публічно-шкільну бібліотеку с.Бичаль,  з книжковим фондом 11346 примірників  і яка знаходиться у 2 приміщеннях:  шкільному та при ФАПі.

   ІСТОРІЯ СЕЛА БИЧАЛЬ

  

Село Бичаль Костопільського району Рівненськоі області належить до Деражненськоі сільської ради.               

Воно розміщене на лівому березі річки Горинь. До села прилягає луг, на північ -поле. До районного центру міста Костопіль – 35 км, до найближчої залізничної станції Клевань - 22 км, до обласного центру міста Рівне – 45 км. Одне з місцевих пояснень назви села згадує ті давні часи, коли на прилеглих лугах випасали чимало великої рогатої худоби. «Беч! Беч!» - зрання і до вечора гукали погоничі. Звідси пішла і назва Бечаль. А можливо від слова «бички» - Бичаль.

За іншою версією за часів кріпацтва місцевий люд тяжко карали – «бичували» - тобто били батогами. А тому і місце такого «бичування» назвали Бичаль. З іншого боку з літературних джерел дізнаємося, що слово Бичаль за кінцівкою «- аль» примикає до ряду Суздаль, Звіздаль, Криваль, де можливі дієслівні, іменні основи, належні відповідно назвам осіб, які можуть формуватись за допомогою суфіксального « аль» зразка Горбаль, Носаль, Рогаль. Отже назву Бичаль можна осмислити, формування від прізвища (прізвиська) Бич ( ь ) « Бичів», або від засвідченого в 16 столітті імені Бичало (Бечало ). Інтрігує народний варіант, за яким назва Бичаль походить від слова «бичало» - «відчужена слуга обабіч дороги», «Слуга чагарників».

Як свідчать археологічні пам’ятки, територія поблизу села була заселена в добу бронзи. У 5 -7 століттях проживали слов’янські племена дулібів. З 9 - 12 століття край входить до складу Київської Русі, в цей час поблизу села виникають два городища -укріплення : одне на південь в заплаві річки Горинь, друге – на сході від сучасного села. Вони були форпостами у боротьбі князів проти ворогів.

Після політичного розпаду Київської Русі територія входить до феодального удільного Волиньського князівства. За часів князя Мстислава Волинське князівство поділилося на Володимирське та Луцьке. До Луцького князівства увійшла і територія нашого села.

На початку 14 століття Волинь попадає під владу Литви,а після Люблінської унії    ( 1569 р.) її загарбала Польща. Волиньські землі 4 століття входили до складу Польщі.

Під час визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького ( 1648 -1657 рр. ) жителі села Бичаль підтримували козацькі загони.

Вперше в писемних пам’ятках село згадується в 1577 році. На підставі Кульбушівської трансакції село Бичаль було передано князю Сангушку. Село  невелике, розташоване по 5 - 6 хат на більш зручних місцях. За наказом польської магнатки Єфросинії Збієвської в кінці 18 століття хати з окраїн  знесені в одне місце. Новостворене село налічувало 49 дворів.

В кінці 1779 року в селі була побудована уніатська церква, як дарунок польської магнатки Єфросинії Збієвської селянам –кріпакам.

З 1795 року, після третього поділу Польщі, територія входить до складу Деражненської волості Ровенського повіту Волинської губернії. На початку 19 століття село Бичаль належало графу Льву Станіславовичу Ворцелю.

В 1861 році селяни підтримували виступи в селі Деражне, що були викликані селянською реформою.

Після скасування кріпацтва землю в оренду взяв єврей Чміль, потім орендатор Черніцкий. Останній не виплатив орендної плати за землю, тому що була дуже велика повінь, яка затопила луки і поля.І тому земля продана з аукціону, а сам Черніцкий виїхав за кордон. На початку 20 століття землю в оренду взяв Сухівецький. Частина її була непридатна для посіву і за заявою Сухівецького спеціальна комісія дала вказівку посадити ліс. В 1904 році на непридатних місцях висадили ліс - урочище Посадка.

Церковнопарафінальна школа в селі була відкрита в 1887 році. В кінці століття в ній навчалося «20 хлопчиків та 8 дівчаток». Завідувачем школи був священик Василь Михайлович Теодорович.

Багато лиха селянам принесла перша світова війна. Село входило до прифронтової смуги. Тут перебували військові частини 3 і 8 російських армій, які влітку 1916 року здійснювала Луцький прорив. В честь прориву в селі  встановлено пам’ятний  знак-залізний хрест на високому горбі. В центрі села стоїть старовинний парк-свідок Брусиловської наради, де вирішувалось питання наступу російської армії. Загиблих воїнів з почестями ховали на цвинтарі біля церкви.

За Ризьким мирним  договором 1921 року територія Рівненщини ввійшла до складу Волинського воєводства з центром у м. Луцьк.

В1934 році в селі створена ОУН(організація українських націоналістів). Активними членами організації були Шабаровський Василь Юхимович, Чернецький Степан Семенович, Бачук Петро Лукашевич, Скуба Микита Іванович. Діяла в селі «Просвіта» та  відкрита хата-читальня в хатині Чернецьких.

Восени1939 року основна частина західноукраїнських земель, які перебували до того часу у складі Польщі, була возз’єднана з Українською РСР. 4 грудня 1939 року була утворена Ровенська область. З1940 року село входить до новоутвореного Деражненського району.

З 28 червня 1941 по 14 січня 1943 року село окуповано фашистами.  27 травня 1943 року село повністю спалене загарбниками. Під час каральних акцій загинуло 37 мирних жителів. З 1942 року 158 бичальців влилося в ряди УПА. 78 з них загинуло в рядах повстанців. Репресовано 60 чоловік. На фронтах війни загинуло 25 чоловік. А повернулося після Перемоги - 34 учасники бойових дій. З 1940 по 1959 рік в селі діяла сільська рада. Першим сільським головою був Адамчук Кіндрат Григорович.

В 1950 році утворено колгосп «Комсомолець» - першим головою став Кондратюк Василь. На хуторах організований  колгосп «Нове життя» - голова Ковальчук Радіон. З 1961 року колгосп «Комсомолець» в селі Бичаль був об’єднаний з колгоспом «Імені Сталіна» села Деражно. Новостворене господарство дістало назву «Світанок».

В повоєнні роки в селі було відкрито: клуб в -1954 р., сучасне приміщення восьмирічної школи – в 1958 році, медпункт – в 1960 році, бібліотека – 1961 р., магазин – в 1959 році.

Сьогодні на території села діють: сільський клуб, загальноосвітня школа І-ІІ ступенів, 4 торгові точки, медпункт,бібліотека.

Територія населеного пункту знаходиться в зоні мішаних лісів.

Історичні пам’ятки на території села:  могила героям Брусиловського прориву, яка знаходиться біля церкви, пам’ятник на місцевому кладовищі героям УПА: Василю Івахіву –« Сонар», який був військовим референтом ОУН, Юліану Ковальському-«Джин», «Гарпун», та Снятецькому Семену - «Рулящий», які загинули на території села у 1943 році.

Відомою особистістю, пов’язаною з історією села Бичаль; був Афіноген Якович Антонович ( 1848 -1917 рр) – видатний вчений – економіст і правознавець дореволюційної Росії. Він народився у сім’ї бичальського священика Якова Самійловича Антоновича. Закінчив Київський університет Святого Володимира. Працював у інституті сільського господарства та лісівництва в Пулавах ( тепер Польща ), професором політичної економії, статистики і правознавства. З 1882 р. – доцент кафедри поліційного права Київського університету. Тоді професор, доктор політекономії і статистики, дійсний статський радник, товариш ( заступник ) міністра фінансів Російської імперії ( 1893 – 1895 рр. ). Автор кількох підручників з політекономії. Творець золотої валюти і нібито особистий приятель цариці Марії Феодорівни. Член ради міністра народної освіти. У 1887 – 1892 рр. – редактор щоденної газети «Київське слово», в якій, зокрема, друкувався російський письменник Олександр Купрін.

Камінський Адам Гнатович народився 1 жовтня 1937 року. Після закінчення університету працював у Івано - Франківському інституті нафти і газу асистентом. Закінчив аспірантуру, захистив кандидатську дисертацію і працював старшим викладачем інституту нафти і газу в Івано-Франківську. З 1972 року працює в Тернопільському інституті народного господарства, доцент, завідуючим кафедри філософії.

Петро Миколайович Тарасюк  (01.01.1961р.) - лікар-отоларинголог вищої категорії, лікар - хірург першої категорії, заслужений лікар України, член української асоціації хірургів - косметологів, член Всеукраїнської асоціації пластичних і реконструктивних хірургів.

Віктор Васильович Марач(26.09.1956р.) Після Бичальської восьмирічки вступає до Мирогощанського сільськогосподарського технікуму. Служив в Афганістані. Навчався на юридичному факультеті Київського національного університету ім. Т. Шевченка.Вже багато років очолює господарський суд Рівненської області.

Потапчук Руслан Васильович –депутат районної ради, директор ТОВ «Укртехноліс», переможець інтернет – голосування обласного рейтингу популярності «Гордість Рівненщини» в номінації «Влада і політика», доброчинець і меценат, людина відома в районі та області народився 12.03.1971 р. в селі Бичаль.

Дубровик Ольга Іванівна- знана сільська вишивальниця.

Скуба Марія Павлівна. ЇЇ кредо « Вишивки – це моє життя». Найцінніше – це хоругви, вишиті для Свято – Покровського храму села Бичаль.

Оліферчука Прокопа Олексійовича З 1962 по 1996 рік працював ковалем у колгоспі «Світанок». Плуги, борони та інший с/г реманент, зроблені його руками, і донині надійно служать людям. З під його вправних рук  також  народжуються вироби із лози.

Ільчук Володимир Карпович. Радіє душа майстра, коли проходить повз будинки односельців, до зведення яких приклав свою умілу руку. Тому і заслужив повагу односельців. Це про таких як він у народі кажуть: «Діло майстра величає».

В селі Бичаль  дворів – 252, жителів –701.

В селі працюють: ЗОШ І-ІІ ст., клуб, публічно-шкільна бібліотека, ФАП, магазини, кафе, церква.

Село електрифіковане, газифіковане, частково телефонізоване. Частково є центральне водопостачання. Вулиці мають частково тверде покриття.

Використана література:

Коротчук К. Є. Бичаль: минуле і сьогодення:іст.-краєзн.вид./К.Коротчук. – Рівне, 2012.- 156с.

 

  Підготувала Шлеюк Наталія Олександрівна

(099)27-08-288

 


 

Пошук


Для користувачів
в бібліотеці діє зона Wi-FiЩо таке віртуальна довідка?

Корисні посиланняСайт Звіздівської публічно-шкільної бібліотеки

Блог Мащанської публічно-шкільної бібліотеки

Блог Мирненської публічно-шкільної бібліотеки

Copyright MyCorp © 2020
Створити безкоштовний сайт на uCoz