Вівторок, 13.04.2021, 13:54
Вітаю Вас Гість | RSS

Костопільська ЦСПШБ

Меню сайту
Календар
«  Квітень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Архів записів
Наше опитування
Як часто ви відвідуєте нашу бібліотеку?
Всього відповідей: 139
Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

Любов моя - поезія


Дійти до осені і не схилить чола,
Мізерним справам у полон не здатись, 
І кожен день трудитись , як бджола 
І кожен день ім'ям людини зватись.
     Анатолій Микитович Карп'юк народився 1 липня 1932 року в с. Кутрові Горохівського району Волинсь­кої області. Початкову освіту одержав у рідному селі, середню — в місті Берестечку. Протягом 1953-1958 рр. навчався в Луцькому педагогічному інституті ім. Лесі Українки на історико-філологічному факультеті. Перші друковані твори А. Карп'юка появилися на сторінках волинської обласної газети.

У 1958 р. почав учителювати в селі Космачів Костопільського району, що на Рівненщині. В 1959-1962 рр. працював у с. Пеньків. Три десятиріччя викладав українську мову та літературу в СШ N 1 ім. Т. Г. Шев­ченка м. Костополя. Працював науковим працівником рай­онного краєзнавчого музею. Нині на заслуженому відпочинку. Автор сорока книг для дітей та дорослих.

ІСТОРИКО–КРАЄЗНАВЧІ КНИГИ


Мала історія  України: передрук третього видання /Упоряд.А. Карп’юк. – Костопіль : ЗАТ Костопільська друкарня, 2011. – 31 с.

Дане видання підготовлено Львівським видавництвом, побачило світ у серпні 1941р. (під час німецької окупації). Оскільки це видання стало раритетом, тому воно було перевидане. Книга буде цікава не тільки історикам, ай широкому колу читачів. Карп’юк А.Костопіль: історико-краєзнавчий нарис /А. Карп’юк.-Костопіль: ЗАТ„Костопільська друкарня”, 1999.-102с.

У нарисі, звичайно, зосереджена увага на найважливіших подіях з історії міста від найдавніших часів до наших днів. Книга складається з дев'яти розділів. У першому - „З глибини століть"- розповідається про крем'яні знаряддя праці, знайдені неподалік Костополя, які свідчать про те, що ця місцевість була залюднена ще в епоху неоліту — кам'яного віку. Згодом тут виникло село Остальці, яке згадується в подимному реєстрі за 1648 рік. Цікаво,  що в кінці 18 століття його новим власником  графом Леонардом Ворцелем  було перейменовано на Костопіль. І досі тривають дискусії, звідки походить назва. Є декілька версій, а яка з них правдива -  сказати важко.

Наступний розділ - „На переломі епох". Тут мова йде про братів Ворцелів-Миколу і Станіслава, котрі були активними борцями проти російського царизму на початку 30-тих років 19 століття. Наводяться архівні дані про дерев'яну культову споруду - церкву Олександра Невського, побудовану в 1893 році, що є зразком дерев'яного зодчества кінця 19 - початку 20 століття.

Не будемо переказувати зміст інших розділів книги. Думаємо , що вони говорять самі за себе: „Між двома війнами", „Не приведи загинути рабом", „Під п'ятою фашистських окупантів","Підприємства міста:віхи історії", „Освітянські обрії", „Їхнє покликання мистецтво", „Вони стали вченими".

Під заголовком „У вінок Кобзареві" читач дізнається про те, коли було споруджено пам'ятник Тарасові Шевченку .Як бачимо, в нарисі містяться не тільки цікаві відомості історичного, а й мистецького характеру. Подано багато фотоілюстрацій, що є доповненням до фактичного матеріалу.


 Карп’юк А. М.ЗВІЗДІВКА: історико-краєзнавче видання/А. Карп’юк, М. Малиш. – Костопіль: ТзОВ ,,Костопільська друкарня”, 2014. – 100 с.

У краєзнавчому нарисі йде мова про історіюс. Звіздівка Костопільського району Рівненської області. Перша писемна згадка про село припадає на 1577 рік. Проте це не означає, що раніше, в давні часи, не існувало поселення. Очевидно, тут ще в епоху пізнього палеоліту чи неоліту (нового кам’яного віку) територія сучасного села була залюднена. Робиться перша спроба коротко розповісти про історію Звіздівки від давніх часів до наших днів. Книга розрахована на широке коло читачів. Карп’юк А.Злазне і його околиці : історико краєзнавчий нарис/А. Карп’юк. – Костопіль: ЗАТ Костопільська друкарня. – 2008. –139с.

На основі архівних джерел і спогадів старожилів публікується історико-краєзнавчий нарис про одне з найбільших сіл Костопільського району - Злазне, якому виповнилося 430 років від часу письмової згадки про нього. Стисло розповідається також про інші населені пункти, що належать до Злазненської сільради: Вигін і Перетоки. Завершується нарис оповіддю про Янову Долину - робітниче містечко, що зникло під час Другої світової війни.
 

Карп’юк А.Підлужне і навколишні села: фрагменти історії /А. М. Карп’юк. - Костопіль: ТзОВ„Костопільська друкарня", 2012. - 160 с.

В історико-краєзнавчому виданні розповідається про одне з найдавніших сіл Костопільщини - Підлужне, якому виповню­ється в 2012 р. 435 років від часу писемної згадки про нього. Крім того, у книзі йде мова і про інші населені пункти, що на­лежать до Підлужленської сільради: Велику Любашу, Космачів, Корчів’я, Трубиці.Розрахована на широке коло читачів.
Мельник В.І. Янова Долина: історико-краєзнавчий нарис/В.І. Мельник, А. М. Карп’юк. -Костопіль: ЗАТ «Костопільська друкарня», 2011. - 52 с.

Книга складається з двох частин: у першій розпо­відається про історію каменоломень у Яновій Долині, що на Костопільщині, у другій - подається пропозиція щодо створення на основі базальтових стовпів геологічного парку на Рівненщині.
 Карп'юк А.М., Захожа Н. М.  СТАВОК: село на сторінках історії:історико-краєзнавчевидання/А. М.Карп’юк, Н. М.Захожа.-Костопіль: ЗАТ „Костопільська друкарня". - 76 с.

У книзі на основі архівних джерел, спогадів учасників подій і старожилів розповідається про історію села Ставок Костопільського району Рівненської області від сивої давнини до сьогодення. Робиться спроба показати, як ті чи інші події вплинули на людські долі, вкарбувалися у свідомості місцевих жителів, стали невід'ємною частиною їхнього буття. Історико-краєзнавчий нарис розрахований на широке коло читачів, зокрема на тих, хто хоче більше знати про минуле рідного краю.

 

Карп'юк А.М.У місті над Замчиськом...:фрагменти історії/А. М.Карп’юк.-Костопіль: ТзОВ..Костопільська друкарня", 2013. - 152 с.

Попередній історико-красзнавчий нарис про Костопіль побачив світ п'ятнадцять років тому. В ньому розпо­відалося про найважливіші події з історії міста від найдав­ніших часів до наших днів.

За період, що минув, багато чого змінилося. Тому ав­тор вирішив продовжити роботу над книгою, доповнити її новими матеріалами і прийти до читачів із другим видан­ням, у якому більша увага відведена персоналіям.

Вулицями Костополя : краєзнавче в идання : (до 225-ліття заснування міста/Упоряд.і ред. А. Карп’юк. – Костопіль: ЗАТ «Костопільська друкарня», 2007. – 107с.

У книзі вперше публікується анотований список вулиць, провулків, майданів Костополя. Використано багато фотоілюстрацій, що є доповненням до фактичного мате­ріалу. Видання розраховане на філологів, істориків, краєзнавців, учнівську та студентську молодь, широке коло читачів.
«ГОМІН СТОЛІТЬ»

Стежками легенді переказів: фольклорні топоніми Костопільщин/Упоряд. А. Карп’юк. – Костопіль: ЗАТ” „Костопільська друкарня”, 2001.-39с.

„Гомін століть”  - так називається передмова до книжки «Стежками легенд і переказів», яку упорядкував Анатолій Карп'юк .

У вступному слові укладач підкреслив, чому саме він узявся за публікацію народних легенд і переказів. Він хотів місцевих краєзнавців заохотити до збирання та вивчення джерел самопізнання. «Очевидно, - пише упорядник, котрий багато років обіймав посаду наукового працівника районного музею,- не буде перебільшенням, коли скажемо, що скільки населених пунктів, стільки й легенд та переказів, які піднімають завісу над багатьма загадковими найменуваннями і, думається, зацікавлять прихильників старожитностей місцевим колоритом та спонукатимуть до збирання і глибшого вивчення народної творчості. Тут покладається велика надія передусім на вчителів і культурно-освітніх працівників».На Костопільщині -62 населених пункти. І з'ясувати їхні назви взявся краєзнавець Анатолій Карп'юк на основі фольклорних топонімів. Допомагали збирати народну мудрість педагоги та культорологічні працівники району. Така колективна праця увінчалася успіхом - вийшла книга «Стежками легенд і переказів».

ДУХОВНЕ ВІДРОДЖЕННЯ

Обереги духовності /Упоряд. А. Карп’юк.-Костопіль:ЗАТ «Костопільська друкарня»,2000.-42с.

Духовне відродження настало в умовах незалежної Української держави. Почали зводитися нові храми, відбудовуватися старі. Думка надрукувати у стислій формі історію православних церков Костопільщини зародилася в Анатолія Микитовича тоді, коли він перечитував величезні стоси журналів «Волынские епархиальные ведомости», що виходили протягом п'ятдесяти років за царського самодержавства (1867 – 1916). Ці своєрідні літописи свідчили: сільські святині упродовж віків були тим підмурівком, на якому виникла та зміцніла православна віра наших предків - нащадків дулібів-волинян. Тож недарма видатний співець Волині Улас Самчук згадував: «3 церквою пов'язане ціле життя тутешньої людини, особливо в її ранніх роках. І не лише релігійне, а передусім... громадське, суспільне, культурне. Для сільської дитини це було єдине місце, де вона відривалась від нудної буденщини... Це було свято серед буднів, барвистість серед сірості, музика серед беззвучності».

СТОРІНКИ ГЕРОЇЧНОЇ БОРОТЬБИ


Карп’юк А.  Лицар свободи: нариси, спогади, статті/А. Карп’юк.-Костопіль: ЗАТ„Костопільська друкарня”, 2004.-63с.         


Протягом майже півстоліття його високохудожні
твори знаходились у спеціальних фондах архіву Волинського КДБ - були заховані за радянських часів од людського ока. І тільки в умовах незалежної України вони стали доступними для ознайомлення та дослідження.Опубліковані нариси, спогади земляків художника, статті відтворюють сторінки героїчної боротьби рядового підпільника, який, будучи з дитячих літ калікою, не міг тримати зброї у руках, але бився проти ворогів „різцем і долотом", тобто мистецькими засобами.


Більш детально: Карп’юк Анатолій Микитович


Пошук


Для користувачів
в бібліотеці діє зона Wi-FiЩо таке віртуальна довідка?

Корисні посиланняСайт Звіздівської публічно-шкільної бібліотеки

Блог Мащанської публічно-шкільної бібліотеки

Блог Мирненської публічно-шкільної бібліотеки

Copyright MyCorp © 2021
Створити безкоштовний сайт на uCoz