Середа, 13.12.2017, 21:43

«  Грудень 2017  »

Історія колгоспу

З приходом Радянської влади всіх осадників почали вивозити в Сибір. Зі спогадів Івана Васильовича Дмитрука (1929 р.н.):

«- Тато пішли на сходку села. Додому вернулися пізно ввечері і наказали мамі зібрати вузлик у дорогу, а самі пішли запрягати коней. Коли повернувся то сказав, що їх 20 чоловік їдуть підводами вивозити осадників. Тато везли сім’ю Салаганів. Чоловіка, дружину і трьох їхніх дітей. Під ранок вони приїхали на станцію у Костопіль, допомагали людям сідати у вагони і просили вибачення за те, що не зі своєї волі вони таке чинять. Люди покидали все: і худобу, і реманент, а то були великі хазяї, в яких у господарстві було все. А на другий день сільська голота на місці де жили моди(осадники) створила колгосп. Ще довго було чути у селі, як у стайнях ревла до сеї пори гледжана худоба, а тепер напівголодна.»

20 лютого 1940 року, напередодні свята Червоної Армії в селі Печалівка організувався колгосп ім. Червоної Армії. Першим головою колгоспу було обрано Пилипа Івановича Русака. Членами правління були: Пилип Коваль, Іван Омеляненко, Микола Толочик. В колгосп увійшло 13 сімей. А вже на березень через насильницьку колективізацію - 160 сімей.

В 1940 році в м. Костопіль була організована машинно-тракторна станція (МТС) в якій працювали вихідці із східних областей України. Одна з таких бригад обслуговувала поля колгоспу ім. Червоної Армії. Місцевим дівчатам і хлопцям сподобались їхні професії. Багато з них пішли в рільничу школу в Сарнах.

От і сіли за кермо трактора «Універсал» сестри Надія та Олександра Коваль, Ольга та Петро Зозуля, Віра Мельничук. Бригадиром першої рільничої бригади був Адам Кухарський, другої – Іван Омеляненко.

В користування новоствореного колгоспу держава передала 700га кращих осадницьких земель.

В кінці березня 1940 року в село прийшла перша тракторна бригада. З першого урожаю колгоспники отримали на трудодень по 3,5 кг зерна, 2,5 кг картоплі і по 2 крб.

В 1941 році колгосп зростав, але війна обірвала мирну працю. Колгосп припинив своє існування.

Після закінчення війни, в лютому 1944 року, багато дівчат з Печалівки знову пішли на курси трактористів в МТС.

12 березня 1946 року колгосп ім. Червоної Армії було відновлено.

В 1948-1949рр. головою колгоспу був Мишкевича Григорій Пилипович.

В 1948 році на території Печалівки організовано ще один колгосп ім. Ворошилова. Головою був Толочик Василь Максимович.

У 1950 році обидва колгоспи об’єднані в одне господарства ім. Сталіна. Головою обрано І.Я.Омеляненка. Через рік до нього приєднано колгоспи ім..Калініна (с.Данчиміст) та ім.Шевченка (ст. Моквин)

Колгосп помалу зростав. В1959 році на фермах налічувалося 1128 голів ВРХ, в тому числі 479 корів.

В 1959 році розпочалась меліорація заболочених земель. Широкий меліоративний захід докорінно змінив структуру посівних площ.

В 1952 році став до ладу молочно товарний комплекс на 1200 корів. Помітно зросла матеріально-технічна база колгоспу. Побудовано механічний зерносклад та склад джля зберігання насіння на 7 тис. тонн зерна, комбікормовий цех, майстерню для ремонту сільськогосподарської техніки, склад мінеральних добрив, картоплесховище, 3 ангари для зберігання сіна.

В 1962 році колгосп очолив А.І.Кухарчук, який працював до 2000 року.

Змінилось і соціальне обличчя села. Побудовано будинок культури на 500 місць, торговий центр, середню школу, дитячий садок, приміщення сільської ради, банно-пральний комбінат, будинок побуту, аптеку, заасфальтовано 9 км доріг, електрифіковано вулиці села.

КСП «Мир» занепадає дуже відчутно. Всі виробничі показники пішли різко на спад. Погіршується соціально-культурний розвиток села.

На сьогоднішній день підприємство має назву ПСП «Мирне».