Понеділок, 08.03.2021, 09:44
Вітаю Вас Гість | RSS

Костопільська ЦСПШБ

Меню сайту
Календар
«  Березень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Архів записів
Наше опитування
Як часто ви відвідуєте нашу бібліотеку?
Всього відповідей: 139
Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

Інформаційний портрет Костополя

   Костопільський район розташований у центральній частині Рівненської області, у західній частині правобережного Полісся і займає територію 1,5 тисячі квадратних кілометрів (7,5% від загальної території області).
   Відстань до обласного центру міста Рівне -38 км. Район межує із Березнівським, Гощанським, Рівненським та Сарненським районами Рівненської області і Ківерцівським районом Волинської області.
   За адміністративно-територіальним поділом район включає 62 населені пункти: 1 місто районного підпорядкування та 61 сільський населений пункт. У районі одна міська та 19 сільських рад.
   Поверхня району низовинна, плоскохвиляста. Поширені моренно-зандрові форми рельєфу. Територією району протікає 7 річок, найбільшими з яких є Горинь і Замчисько. Грунти дерново-підзолисті, піщані і супіщані.
   Костопільщина багата покладами торфу, крейди, вапняку, каоліну, гончарної глини. Багатством району є базальт, розробка якого ведеться в Берестовецькому та Івано-Долинському спецкар'єрах. Тут знаходяться геологічні феномени -- базальтові стовпи висотою до двадцяти п'яти метрів. Основні види продукції з базальту: щебінь, брущатка, вироби каменерізного виробництва (пам'ятники надмогильні, бордюри квіткові, плитка різана, полірована).40 % території району зайнято лісами, які в цілому займають 61,965 тисяч гектарів. Основні породи дерев: сосна, дуб, граб, береза, осика, вільха.
   Наш край відноситься до однієї з найдавніше заселених територій України. Дані археологічних розвідок, які проводилися у нашому районі, свідчать, що тут людина з'явилася в період неоліту, близько 7-4 тисяч років тому. Головними досягненнями цього періоду є розвиток землеробства і скотарства. На нашій землі проживали племена лінійно-стрічкової кераміки, які вирощували пшеницю, ячмінь, просо, жито, овес, вику. За допомогою лука і стріл полювали на благородних оленів, диких кабанів, бобрів, зайців, ловили в річках та озерах рибу.
   В нашому районі з кінця І по ІІ-ІУ століття до нової ери проживали племена черняхівської культури, які досягли вищого рівня розвитку серед слов'янських племен. Рільництво в них поєднувалося з городництвом. На місцях поселень знаходять вироби із заліза та монети, які можливо були в обігу. В деяких поселеннях, зокрема в селі Збуж та м. Костополі, знайдені скарби римських монет, що є свідченням розвитку торгівлі з рабовласницьким Півднем.
   У кінці ІХ-Х століть нової ери відбувався процес об'єднання східнослов'янських земель навколо Києва і утворення давньоруської держави-Київської Русі. Наша земля перебувала у тісних зв'язках з Києвом і була вотчиною Ярославичів. Літописи згадують міста нашого краю, з якими пов'язані конкретні дії князів. В Іпатіївському літописі під 1150 роком згадується місто Мичеськ (нині село Великий Мидськ). Відомий дослідник Волині Т. Орлович у книзі "Ілюстрований путівник по Волині" зазначає, що в XI столітті вперше згадується Берестовець. В той час це був центр князівства та удільним містечком.
   Після значних руйнувань, які зазнав наш край у період монголо-татарської навали, багато міст взагалі перестали існувати, деякі поступово відродилися, а частина їх перетворилася у звичайні села, що існують і понині.
   Ряд населених пунктів нашого регіону вперше згадуються у 1577 і 1629 роках. У "Подимних реєстрах 1648-1658 pp." міститься згадка про села Великі та Малі Остальці, на місці яких і виникло місто Костопіль. Населення Малого Стидня, Постійного, Яполоті, Великих і Малих Остальців брало активну участь у національно-визвольній війні українського народу під проводом Б.Хмельницького.
   На початку XX століття у Костополі були 2 фанерні та меблева фабрики, ґуральня, 3 лісопильні тартаки, невеличка сірникова фабрика, чавунноливарний завод, майстерні, які виробляли лемеші та паркет. У 1911 році став до ладу склозавод.
   Під час І Світової війни Костопіль опинився у прифронтовій смузі, що наклало відбиток на всі сторони його життя. Мобілізація до армії та обмеженість ринку стали причиною скорочення виробництва. Були закриті скляний та ливарно-механічний заводи.
   В період Української народно-демократичної революції 1917-1920 років на Костопільщині точилася гостра боротьба між загонами армії УПА та більшовиками. Костопільчани відчули владу Центральної Ради, Директорії, ревкому.
   У вересні 1920 року разом із усіма західноукраїнськими землями район відійшов до Польщі. В 1925 році був утворений Костопільський повіт.
   В 1927 році в регіоні створено товариство "Просвіта", розпочав свою діяльність "Союз українок". З 1933 року на Костопільщині формується мережа Організацій українських націоналістів (ОУН).У вересні 1939 року Червона Армія зайняла Західну Україну. Почалися репресії, незаконні арешти, депортації у Сибір. 4 грудня 1939 року було утворено Рівненську область і Костопільський район.
   1 липня 1941 року Костопіль окупували німецькі війська. З району було мобілізовано на фронти 5955 чоловік. В боях загинуло 1549 чоловік. 1222 чоловік було вивезено у рабство до Німеччини. На території району німцями було розстріляно 17910 чоловік. Майже всі підприємства району були повністю або частково зруйновані.
   Костопільщина - центр повстанського руху. 14 жовтня 1942 року на території району в урочищі Гутвин утворено штаб Української Повстанської Армії. На терені району діяла УПА-Північ під командуванням Романа Клячківського (Клима Савури). У 2002 році в урочищі Гутвин споруджено пам'ятник воякам ОУН-УПА.
   У січні 1944 року бійцями 121-ї Гомельської гвардійської стрілецької дивізії під командуванням генерал - майора Л.Д.Червонія та партизанами з'єднання С.Ф. Малікова Костопільщина була звільнена від німецьких загарбників. У звільнені району брали участь і Тувинські добровольці.
   Костопіль в наш час є одним із районів Рівненщини з розвинутою промисловістю та сільським господарством.
   Промисловість району представлена 13 основними підприємствами, де працює близько 4000 чоловік.Підприємства виготовляють деревостружкові та ламіновані плити, фанеру, меблі, щебінь, надмогильні пам'ятники, хлібобулочні та кондитерські вироби, майонезні вироби, пляшки для напоїв, м'ясокісткове борошно тощо.
   У 2004 році забезпечено подальше економічне зростання у галузях господарського комплексу. За підсумками року обсяг промислового виробництва зріс на 28,3 відсотки або в сумі зріс на 70,5 млн. грн. проти 2003 року. Зростання обсягів виробництва досягнуто за рахунок впровадження високотехнічних виробництв, що знижують енергоємність продукції, впровадження нових прогресивних технологічних процесів та освоєння виробництва нових конкурентноспроможних на внутрішньому та зовнішньому ринках видів продукції.
   Збільшили виробництво продукції в порівнянні з відповідним періодом минулого року ТОВ "Свиспан Лімітед " , ВАТ „ Костопільський завод продтоварів", ПП „Костопільський маргариновий завод", ТзОВ „Меблева фабрика „Волинь", ВАТ Берестовецький спецкар'єр" та ВАТ " Іванодолинський спецкар'єр", ЗАТ "Костопільський завод скловиробів" .
   Високих темпів приросту промислової продукції досягнуто на ТОВ "Свиспан Лімітед ", питома вага якого в загальному обсязі виробництва району складає майже 65%, середньомісячне виробництво продукції 24 млн. грн. Головний напрямок роботи товариства - комплексна переробка деревини. У його цехах виготовляють деревостружкові та ламіновані плити, фанеру, пиломатеріали, синтетичні смоли. Майже у всі куточки України направляється названа продукція. Знають її у США, Канаді, Німеччині, Польщі та інших зарубіжних країнах.
   Більше 14% всього промислового виробництва району зосереджено на підприємствах торгової марки "Родина", яка об'єднує ВАТ ' Костопільський завод продтоварів" та ПП "Костопільський маргариновий завод". Виробники торгової марки "Родина" налаштовані на творчий пошук, вдосконалення наявного асортименту. Більше 100 найменувань продукції виробляють працівники підприємства - це хліб і хлібобулочні вироби, кондитерські вироби, майонези, гірчиця, кетчупи, соуси, різні солодощі, зефір, печива, соломку, соки та інші.
   Нарощують об'єми виробництва Івано-Долинський та Берестовецький спецкар'єри. Спеціалісти кар'єрів спрямовують свої зусилля на виробництво тих видів продукції, на яку є попит споживачів: щебеню дрібних фракцій, крихти, брущатки, блоків базальтових, надмогильних пам'ятників.
   Товариством «Івано-Долинський спец-кар'єр» налагоджена тісна співпраця з асоціацією "Рідан" міста Києва, яка є акціонером товариства. Завдяки цьому планується виготовлення теплоізоляційних матеріалів та кам'яного литва.
   Пріоритетними напрямами розвитку аграрного сектору економіки району є вирощування зернових культур, картоплі, овочів, льону та виробництво м'ясо-молочної продукції. За 2007 рік всіма категоріями господарств вироблено валової продукції сільського господарства на суму 83,9 млн. грн.. Вироблено 19159 тонн зерна або на 27,3 відсотка більше ніж у попередній рік, збільшено на 7,1 відсотка виробництво молока. У 2007 році зібрано 60329 т картоплі, 4818 т овочів, 99 т льону-волокна, вироблено 3374 т м'яса, 26665 т молока, 14,3 млн. штук яєць.
   В процесі реформування аграрного сектору району на базі 23 колективних сільськогосподарських підприємств створено 27 нових аграрних об'єднань, заснованих на приватній власності на землю та майно, в тому числі 9 приватних сільськогосподарських підприємств, 17 сільськогосподарських виробничих кооперативів, сільськогосподарський цех ВАТ "Костопільська агропромтехніка". Майно пайових фондів, земельні частки використовують на умовах оренди 5 новостворених підприємств інших організаційно-правових форм та 1028 особистих підсобних господарств населення.
   На території району розміщений обласний протитуберкульозний санаторій.В останні роки робота закладів охорони здоров'я району спрямована на поліпшення якості надання лікувально-профілактичної допомоги населенню, впровадження нових форм і методів роботи. Здійснюються практичні заходи щодо впровадження сімейної медицини, реалізацію державних програм боротьби із захворюванням на туберкульоз, цукровим діабетом, онкологічними захворюваннями та СНІДом. Досягнуто різкого зниження малюкової смертності.
   На території району є архітектурні та історичні пам'ятки, зокрема: Михайлівська церква початку ХУШ століття в селі Збуж, Михайлівська церква 1752 року в селі Тростянець, Покровська церква 1768 року в селі Великий Стидин, Церква Різдва Пресвятої Богородиці 1775 року в селі Космачів, Свято-Преображенський храм 1776 року в селі Жалин, Свято-Покровський храм 1779 року у селі Бичаль, Дмитрівська церква 1877 року у селі Золотолин, храм Свято - Олександра Невського 1893 р. у місті Костополі, Покровська церква 1895 року у селі Мала Любаша, Храм Різдва-Богородиці 1904 року у селі Великий Мидськ, Хресто-Воздвиженська церква 1907 року в селі Деражне, Пам'ятник Тарасу Шевченку відкритий у 1995 році в місті Костополі, стела Ніла Хасевича відкрита в селі Дюксин у 1995 році з нагоди його 90-річчя.
   В лісових масивах Костопільщини розташовані 19 об'єктів природно-заповідного фонду, з яких найбільш цікавими є "Базальтівська дача", "Базальтівська діброва", "Рокитнянська діброва", "Мар'янівський" орнітологічний, "Дубові насадження", "Соснові насадження", "Сосново-дубові насадження", "Вікові ялинові насадження", "Острівні вікові насадження", "Космачівщина", "Стидинська дача", "Еталонні насадження", які в цілому займають 807,3 га
   Костопільська земля дала багато славних імен. Жителі району пишаються уродженцем села Дюксин Нілом Антоновичем Хасевичем - членом ОУН-УПА, відомим у світі художником - графіком, чиї картини не раз експонувалися у багатьох містах Європи ще перед II Світовою війною, уродженцем с. Підлу жне поетом, членом Спілки письменників України Юрієм Жилко, який у 1938 році був розстріляний Полтавським НКВС, уроженкою с. Гута співачкою Лідією Кондрашевською, костопільчанином вченим-ботаніком Мельником Віктором Івановичем, відомим диктором Національного телевізійного каналу УТН-І Світланою Ганською.
   З Костополем пов 'язані життєві шляхи відомих просвітян Петра і Ганни Рощинських, письменниці Соханської-Коханської, поета Леоніда Мосендза.

Пошук


Для користувачів
в бібліотеці діє зона Wi-FiЩо таке віртуальна довідка?

Корисні посиланняСайт Звіздівської публічно-шкільної бібліотеки

Блог Мащанської публічно-шкільної бібліотеки

Блог Мирненської публічно-шкільної бібліотеки

Copyright MyCorp © 2021
Створити безкоштовний сайт на uCoz