П`ятниця, 24.01.2020, 20:40
Вітаю Вас Гість | RSS

Костопільська ЦСПШБ

Меню сайту
Календар
«  Січень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Архів записів
Наше опитування
Як часто ви відвідуєте нашу бібліотеку?
Всього відповідей: 128
Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

ЦРБ

вул. с. Руданського,4

Книжковий фонд - 35875   

Користувачів-3097

Директор:  Захарчук   Ніна  Миколаївна

 ІСТОРІЯ БІБЛІОТЕКИ

    У 30-і роки ХХстоліття, за часів Польщі,в Костопільському районі  виникають осередки  «Просвіти», при яких організовуються  хати-читальні.

    Хата-читальня у м. Костопіль  містилася по вул.. Грушевського, 70, поблизу церкви, в будинку репресованих Олексійчуків. Завідувала хатою-читальнею  Паращук Зіна. Фонд формувався в основному із подарованих книг. Цей заклад мав освітнє спрямування: розучували та ставили п’єси, організовували концерти.

    Війна перервала роботу хати-читальні, під час якої тільки частина книг збереглася у населення, а переважна більшість була знищена.

      1944 рік Серпень місяць. На розі нинішніх вулиць Коперніка та Нової стояв ошатний приватний будиночок турка за національністю. Веранда з вуличної сторони і стала входом до новоствореної бібліотеки в місті Костополі. Зав. бібліотекою Демидюк А.А. та бібліотекар Шиліна В.М. збирали літературу у заможних міщан.

 Уже наступного 1945 року книжковий фонд налічував 2903 прим., з них 408 на польській мові. У цей скрутний для країни час бібліотека отримувала 26 назв  газет та журналів  на суму 1360 крб. Причому через бібколектор придбано514 книг, подаровано населенням 123.

   Дитяча література  була відокремлена, і юні читачі обслуговувалися у спеціальні дні 2 рази на тиждень.

      Звітні документи   свідчать, що за 1945 рік обслужено 400 читачів, з них дітей-13. Бібліотекар Демидюк А.А. 20 жовтня 1945 року робила  передачу  для новопризначеного бібліотекаря Шиліної Валентини Миколаївни: меблі,книги, документи та  гроші за «потерянние  читателями книги 30 рублей, залогов с военних 300 руб, штрафи за просроченние дни -763 руб.»

      1946 року  районна  бібліотека займала 2 кімнати. В них 2 шафи,етажерка, чотири столи, дві лавки,7 крісел. Всього  асигновано грошей на бібліотеку 29000крб, з них на комплектування-11000крб. Книжковий фонд на 1.01.1946 р. нараховував 2003 прим., 408 з них на польській мові (яку здано в бібліотеку під час ліквідації польської школи). Передплачено 17 назв газет та 19 назв журналів.  За 1946 рік обслужено 468 читачів,з них 123  дітей, книжковий фонд-4742 прим. Із матеріалів звіту: «Основной задачей за период года является – продвижение книг, журналов, газет в население». Актив бібліотеки: «Єпіфанов П. Два рази привозив дрова для бібліотеки та взявся написать лозунги». На кінець року районна бібліотека вже мала окреме  велике приміщення: три кімнати, читальний зал, прийомна, книгосховище, мало мебелів. Фонд записаний у інвентарні книги, розставлений за десятковою класифікацією.

1948 рік.   Всього читачів 980, книговидача 21017 прим. Районна бібліотека щомісячно збирає одноденні семінари, де читаються лекції по бібліотечній роботі  «Розподіл всього книжкового фонду на десять відділів та розстановка книг на полках», давався інструктаж  з проведення посівної кампанії. Ставилися питання і суто культурологічного характеру: «Покращення роботи хат-читалень», «Методика роботи з книгою».Бібліотекарі ЦРБ надають допомогу  бібліотекам сіл:Печалівки,Моквина,Піскова,Перемінки,Костополя, Мащі, М.Селищ  у проведенні весняної та уборочної компаній, пропаганді сільськогосподарської літератури.

 1949 рік. На видних місцях організовуються фотомонтажі: «Герої соціалістичної праці», «Торжество Мічурінської біологічної науки», «Пушкин – слава и гордость русського народа». Впровадхується соціалістичне змагання між бібліотеками, а  районна  викликає на змагання  Дубенську районну бібліотеку.

   При звіті по кадрах  зверталася увага  на питання: чи знаходилася бібліотекар на тимчасово окупованій території, коли і чим займалася,  чи брала участь  у війні, чи притягалася до судової відповідальності, чи має нагороди.Бібліотекарі залучені  до навчання у політшколі.

   Про ставлення читачів до книг  читаємо в архівних матеріалах : «При районній бібліотеці багато читачів чорно робочих, які заходять до бібліотеки, йдучи з роботи, а тому часто можуть замарати книжку. Для збереження книг у цьому випадку, бібліотекар увів в систему, давати тоді читачеві книжку, коли він прийде з чистою газетою. Щоб обгорнути. За найменше псування книги бібліотекар при прийомі  книжки виносить строгий виговор читачеві в присутності всіх читачів…»

  1952 рік.  10 лютого 1952р.  Середа Надія Григорівна  передає бібліотеку для Осинської  Н.А. , а вже  10 червня 1952 року бібліотечні справи приймає Шиліна Валентина Миколаївна.  В кінці року  районну бібліотеку очолила  спеціаліст з вищою бібліотечною освітою  Гришичкина Тетяна Борисівна. Всього читачів  1710 чоловік, з них :робітників-790, службовців- 450, студентів- 182, учнів-250. Всього книговидача-34640 прим. У невеликій кімнаті знаходиться пересувний фонд і проводиться обробка літератури. Райбібліотека одержує 18 назв газет і 47 назв журналів. Районна бібліотека має 19 пересувних бібліотек, з яких 6 знаходяться на підприємствах. Заочно в Дубенському культосвітньому училищі навчається 3 чоловіки. Освітлення , за винятком рай бібліотеки та бібліотеки в с. Костопіль, гасове.

Районна бібліотека домовилась з більшістю організацій та Горкомунхозом про включення у обхідні читачів- жителів, котрі вибувають з міста.

1954 рік характеризується запровадженням вільного доступу до книжкових фондів. Змінено географію Костопільського району.

1955 рік. Головне завдання бібліотек в тому, щоб довести до широких мас трудящих політику партії і влади.Проведено ремонт бібліотеки і побудований сарай для дров.Придбала 4 книжкові шафи, 30 стільців, диван. На 15 тисяч примірників збільшився кн..фонд, комплектування за рахунок бібколектора і  Союздруку. Середня читаність 18, читачів-1710

 

1958рік. Всьго за рік читачів 1398, абонемент-1001, ч/з 397.Книговидача-32716 прим.  В бібліотеці літературні вечори проводилися на Обозному заводі, заводі вакуумного скла, артілі «Червоний мебельник», в медшколі. Зроблено 85 виїздів у сільські бібліотеки для здійснення керівництва та надання допомоги.Про роботу бібліотек друкуються статті у газеті  «Червоний промінь».

 

1960 рік. У районній бібліотеці створено 2 каталоги: систематичний і алфавітний, організовано частково відкритий доступ до книжкових фондів, обслуговуються читачі по МБА. Списки докомплектування разом із тематичними планами видавництв на замовлену літературу висилалися в обласний бібколектор. Річна книговидача 41403 прим.

  В основному читацькі конференції проводилися  за книгами М.Руденка «Остання шабля», Ю.Мельничука «Коли кров холоне в жилах»,тематичний вечір «Семирічку виконаємо достроково».

1975 рік. Проведена в районі  централізація бібліотечної справи і утворена  Костопільська  централізована бібліотечна система, яка об’єднала 46 сільських, 3 міських бібліотеки та ЦРБ, ЦДБ. Очолювала неї Устенко Ліна Петрівна.  Бібліотека придбала бібліобус, який обслуговував жителів сіл: Лісопиль, Тихе, Мар’янівка, Олександрівка.  Під час жнив із тематичними добірками, книжковими виставками та агітбригадою  бібліотекарі виїжджали до жниварів. Районна бібліотека обслужила3285 читачів.

      Значно покращилася матеріальнотехнічна база бібліотек: закуплено 30 телевізорів та 29 фільмоскопів.Бібліотеки повністю укомплектовані стелажами, стільцями, столами. Щомісячно  ЦРБ видавала інформаційний бюлетень  «Нові книги».Зароджуються  любительські клуби за інтересами «Наша  біографія»,тематика яких присвячена 60-річчю ВЛКСМ, 110 річниці В.І.Леніна, 35-річчю Перемоги. Створені  довідково-інформаційні фонди (ДІФи) при бібліотеках, а ЦРБ проводила  відповідну роботу для спеціалістів сільського господарства разом із  районним Будинком  науково-технічної інформації.

    1976 рік.  При центральній районній бібліотеці у відділі обслуговування створена юнацька кафедра, щорічно  обслуговує  750 читачів юнацького віку. Основними читацькими категоріями були студенти та учні старших класів.

Книжкові фонди бібліотек переводяться на систему ББК.

1980 рік. Всього  читачів 3955, з них по єдиному-3250чол. Книжковий фонд сягає39967 прим.

1981 рік.На  базі юнацької кафедри організована бібліотека для юнацтва, яку очолила  випускниця РДІКу Верхола А.В. Уже за  перший рік своєї діяльності обслужено 1000 читачів.Масові заходи проводилися  спільно із молодіжними організаціями, педагогічними та учнівськими колективами шкіл, інших навчальних закладів.

1985 рік.Робота бібліотеки спрямована на реалізацію рішень ХХУІ з’їздів партії, виконання планів 11 п’ятирічки.Райбібліотека приймає участь у обласних передз’їздівських читаннях «Партія –наш рульовий», республіканській конференції «Продовольча програма-всенародна справа», з кінотеатром «Весна» приймала участь у заняттях  Університету правових знань.На базі Злазненської сільської бібліотеки працювала школа передового досвіду з питань формування, використання та збереження книжкових фондів.

1994 рік. Вперше  методичним центром проведено конкурс професійної майстерності, де вийшла переможцем Савчук Софія Степанівна  бібліотекар с. Маща.

1995 рік  Платні послуги досягли49 млн? крб..

1997 рік.Спад економіки вплинув і на  бібліотечне обслуговування. Із  56 бібліотек минулого року станом на 1 січня 1998 року залишилося 32. В районній бібліотеці на повний оклад працював тільки директор, всі інші мали0,5;0,75,є вимушені відпустки за свій рахунок. а два працівники ВОК мали 0.25 окладу. Платні послуги на деякий час припинені.До масової роботи  залучалися члени організацій «Просвіта», «Союз Українок».

1998 рік. Новий період в історії бібліотек .У березні місяці проведена реорганізація бібліотечної мережі шляхом об’єднання  шкільних та публічних бібліотек.  Структура ЦСПШБ включає 32бібліотеки, в т.ч. 9 шкільних та 4 публічно-шкільних відділи. Створено комерційний відділ. 24 бібліотекарі мають вищу фахову освіту.В нових умовах бібліотечного об’єднання робота книгозбірень спрямовується на забезпечення книгозбірень, яе центрів інформації, духовного збагачення, змістовного проведення дозвілля населення  в рамках КДК та розвиток інтелектуальних і творчих здібностей школярів.  Бібліотеки впевнено вийшли на шлях маркетингу, запроваджуючи в межах дозволеного законом, платні послуги.

2002 рік. Тільки за позабюджетні кошти придбано 676 прим книг на суму 4505 грн. та компПочалася нова ера – ера комп’ютеризації бібліотечних процесів. В ЦСПШБ працює 10 любительських клубів за інтересами.

   На сьогоднішній день в ЦРБ нараховується  13 комплектів комп’ютерної техніки, мультимедійне обладнання, 9 принтерів, 1 ксерокс, 1 сканер.

 

 

Пошук


Для користувачів
в бібліотеці діє зона Wi-FiЩо таке віртуальна довідка?

Корисні посиланняСайт Звіздівської публічно-шкільної бібліотеки

Блог Мащанської публічно-шкільної бібліотеки

Блог Мирненської публічно-шкільної бібліотеки

Copyright MyCorp © 2020
Створити безкоштовний сайт на uCoz